Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatı tıp dilinde bleferoplasti olarak adlandırılır.  Bleforplasti, gözlere daha enerjik ve genç bir görünüm kazandırmanın yanında  görmeyi engelleyen sorunları da çözümlemeyi amaçlar.

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Genetik miras yaşlanmayı belirlemede etkilidir. Güneş, sigara, uykusuzluk ve stres yaşlanmayı hızlandırır. Yaş ilerledikçe, yer çekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında sarkmalar olur. Özellikle alt kapaklarda yağ birikimi ve fıtıklaşma sonucu torbalanma olabilir. Yüze yaşlı ve yorgun bir ifade verir. Ayrıca sarkık üst göz kapakları görmeyi engelleyebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kimlere Yapılabilir ?

Göz kapağı estetiği ameliyatı, göz kapaklarında fıtıklaşmış yağ torbaları ile sarkan, düşen, deri fazlalıkları ve kırışıklıkları olan ve bunlar sebebi ile gözleri perdeleyen, kırışmış, yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşturan göz kapaklarını düzelttirmek ve estetik bir görünüm kazanmak isteyen beden ve ruhsal olarak sağlıklı  kişilerde uygulanır. Bu operasyonda cinsiyet ayrımı yoktur. Kadın erkek tüm hastalarda uygunluk sağlandığı sürece yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Göz kapağı düzeltme ameliyatları şu şekilde yapılır:

  • Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir.
  • göz kapaklarından doğal kıvrım ve çizgilere uygun kesiler açılır.
  • Açılan kesiler arasında kalan fazla deri parçası çıkartılır.
  • Fıtıklaşmış fazla yağ dokusu varsa alınır.
  • Kesiler dikilir ve daha gergin ve genç görünüm elde edilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Blefaroplasti operasyonu işlem süresi bakımından nispeten kısa bir ameliyattır. Yalnız üst kapaklar olursa 30 dakika, yalnız alt kapaklar olura 45 dakika ve dört kapak birden yapılırsa 1,5 saat zarfında tamamlanmaktadır. Bu süre hekimin tecrübesine ve  hastanın özel durumuna bağlı olarak değişebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Nasıl Geçer ?

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Aynı gün eve gidilebilir. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. İlk günler göz tam kapatılamayabilir. Bunlar kendiliğinden geçen beklenen durumlardır.

Göz Kapağı Ameliyatı Kalıcı Çözüm Sağlar Mı ?

Göz kapağı ameliyatı ile elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Çünkü diğer gerdirme operasyonlarında olduğu gibi deri parçası çıkartılır. Zaman içinde yaşlanma ile yeniden sarkmalar yaşanabilir. Fakat bu sarkma problemi rahatsız edici boyutlarda değildir. Başarı bir operasyon yeniden cerrahi kesikler ile bir estetik ameliyat gerektirmez.

Göz kapağı ameliyatı gibi göz altı ve göz çevresinde de revizyonlar yapılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Pansuman Ne Zaman Yapılır ?

Ameliyat sonrası pansuman görmeyi engellemeyecek şekilde estetik küçük stripler ile yapılır. Bu pansumanlar gerekirse operasyondan bir veya iki gün sonra hekim tarafından değiştirilir. İstenirse güneş gözlüğü kullanılarak kamuflaj sağlanabilir.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Dikişler Ne Zaman Alınır?

Göz kapağındaki dikişlerin alınması, hastanın özel durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalamada 3 ile 5 gün arası sürmektedir.

Ameliyat Sonrası Morluk Olursa Ne Zaman Geçer ?

Size önerilen ilaçları düzenli kullanmalı ve göz çevrenize ameliyat sonu iki gün boyunca saatte 10 – 15 dakika hijyenik bir koruyucu vasıtasıyla buz uymalısınız.  Bütün itina ve dikkatinize rağmen göz çevresinde şişlik ve morluk görülmesi olasıdır. Şişliklerin büyük çoğunluğu ilk 5 gün içinde ve morluk olursa 2 ile 4 hafta arasında kendiliğinden iyileşecektir.  Cerrahi sonucun tam alınması ise 6 ile 12 ayı bulacaktır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Zaman Sosyal Hayata Dönebilirim?

Doktorunuzun önerilerine uyaranız iyileşmeniz hızlı ameliyat sonu konforunuz yüksek olacaktır. Göz kapağı estetiği olan bir hastanın işe gidebilme ve sosyal aktivitelerine devam edebilme süresi ortalamada 5-10 gün arası olmaktadır. Ameliyattan 2-3 gün sonra kitap, gazete okuma, televizyon seyretme gibi günlük sosyal aktivitelere dönülebilir.

Ameliyattan 3  ile 5 gün sonra işe dönülebilir. Kontakt lensler bir hafta sonra takabilir.

Aşırı bir huzursuzluk hissetmeniz durumunda mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

En önemlisi; mutlaka doktorunuzun önerilerine ve talimatlarına önemle uyunuz. Normal olmadığını düşündüğünüz bir durum ya da aşırı huzursuzluk gibi durumlarda doktorunuza bilgi veriniz. Hastanın ameliyat sonrası 2-3 hafta kadar bir süre boyunca güneş ışığına, kirli havaya, toza ve rüzgara duyarlı olması durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple doktorunuzun önermesi durumunda göz damlası ve güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Ameliyattan 3-4 gün sonraki süreç boyunca eğilme, ağır kaldırma gibi hareketlerden uzak durmanız tavsiye edilir. Sıvı tutulmasına sebep olduğu için 2 hafta kadar alkol almamanız tavsiye edilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı ?

Diğer bütün estetik müdahalelerde olduğu gibi cilt bütünlüğünü bozan bütün yaralanma ve kesilerde iz kalır. Bununla birlikte göz kapakları vücudun en az iz bırakan bölgesidir. İzler zamanla solarak belirsiz hale gelir. Operasyon planı yapılırken kesiler ve dikişler genelde gözlerin açılıp kapanması ile oluşan doğal kıvrım yerine gizlenmeye çalışılır. Zamanla deri rengine yakınlaşan bu izler çok dikkat çekmez. Ayrıca doku ile etkileşmeyen yeni nesil dikiş materyalleri kullanılarak iz kalma riski azaltılır.

Göz kapağı çok ince ve hassas bir deri olduğu için üstüne lazer ile bir uygulama, iz tedavi uygulanamaz.Bu nedenle doktorunuz tarafından yarayı nemli tutacak ve iyileşme kalitesini artıracak merhem önerilebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları Nedir ?

Göz kapağı estetiği fiyatları, her hasta için farklılık gösterebilir. Çünkü her hastada olan problem derecesi ve yapılacak işlemler farklıdır. Bu nedenle tek bir rakam belirtmek uygun olmayabilir. Öncelikle uzman hekiminize muayene olmanız tavsiye edilir.

Sitemizde fiyat belirtmememizin bir sebebi de yasalar gereği Estetik, Plastik & Rekonstruktif Cerrahi Uzmanlarının diğer ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı estetiği fiyatları konusunda da ücret bilgisi vermesinin yasak olmasıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Daha detaylı bilgi ve kesin fiyat öğrenmek için muayene olmak gerekmektedir. Bunun için (0212) 224 34 54′ dan muayene ve görüşme randevusu alabilirsiniz. Ya da info@estefix.net adresine e-posta gönderebilirsiniz.