Göz Altı Işık Dolgusu

IŞIK DOLGUSU

Zamanla ve kilo alıp vermeyle vücudun destek dokuları azalır, erir ve yer çekiminin de etkisiyle sarkmalar oluşur. Bunlar özellikle yüz bölgesinde kişiyi olduğundan yaşlı ve yorgun gösterir. Oluşan bu derin çizgiler ışığın etkisiyle gölgeli gözükür. Bu çizgi ve çöküntüler vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ dokusuyla doldurulabilir.

Kimlere Yağ Dokusuyla Işık Dolgusu Yapılabilir ?
Yağ ile ışık dolgusu, özellikle yüz bölgesinde destek dokularının erimesine bağlı kırışıklıkları, sarkmaları olan ve bunu düzelttirmek isteyen, bedenen ve ruhen sağlıklı, ameliyat olmasında sakınca bulunmayan erişkin kişilere uygulanabilir.

Yağ Dokusu ile Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?
Yağ Işık dolgusu uygulanacak alanın büyüklüğüne göre lokal anestezi (bölgesel uyuşturma ve uyanık iken) veya genel anestezi (tam uyuma) ile yapılabilir. Işık dolgusu bölgesel uyuşturma ile yapılabilse de yöntem olarak işlem kolaylığı ve hastanın rahatlığı açısından genel anesteziyi tercih ediyorum.

Yağ ışık dolgu adayı uyutulduktan sonra operasyon başlıyor. İhtiyaç olan bölgelere yetecek kadar yağ kök hücre dokuları alınıyor. Alınan yağ dokuları özel bir işlemden geçirildikten sonra ihtiyaç olan bölgelere enjeksiyon ile uygulanıyor.
Kişilerin yağ hücre rezervlerinin yüksek olduğu karın, basen ve kalça gibi bölgelerden elde edilen yağ dokuları daha çok ihtiyaçları olan yüz ve zamanla erime oluşmuş bölgelere uygulanır. Uygulama sonrası nakil yapılan bölgeler görüntüyü bozmayan estetik pansuman teknikleri ile iki gün boyunca kapatılır.

Yağ Işık Dolgu Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer ?
Yağ Işık Dolgu Uygulama Ameliyatlarından sonrası genellikle rahat geçer. Fazla ve hatta ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı ve sızı olmaz. En fazla görülen vücut tepkisi uygulanan bölgede görülen şişliklerdir. Bu şişlikler 5 gün içinde kendiliğinden inerek iyileşirler. Bazı hassas cilt yapısına sahip bireylerde uygulama alanında nadiren morluklar da görülebilir. Eğer morluk oluşursa bunlar da iki hafta içinde kendiliğinden çözülür ve iyileşirler.

Yağ ile Yapılan Işık Dolgusu Kalıcı Mıdır ?
Yağ dokuları ile yapılan ışık dolgu uygulamaları, kişinin kendi hücrelerinden oluştuğundan bir kök hücre nakil işlemi olup uygulandıkları bölgede yaşamaları ve kalıcı olmaları beklenir. Uygulamalarımın yaklaşık % 20 inde 3 ay, % 30 unda 2 yıl ve geri kalan % 50 inde de 3 yıl ve üstünde kalıcılık görmekteyim. Yaşlanma hayat boyu devam eden ve durdurulamayan bir süreç olduğundan etki geçince ek ışık doku uygulamaları yapılabilir.

Yağ doku Nakilleri Zararsız İşlemlerdir:
Yağ doku nakilleri kişinin kendi dokusundan elde edildiği için sentetik maddeler ile ile geçici olarak yapılan dolgu uygulamalarından farklıdır. Transfer edildikleri bölgede yabancı cisim reaksiyonu ve iltihaplanmaya sebep olmazlar. Ekildikleri bölgede yaşama oranları yüksektir. Bu işlem ile yağlardan elde edilen kök hücreler yağ dokusunda erime olan bölgelere uygulanıyor. 

 Yaş Işık Dolgu Uygulamasından Ne Kadar Sonra Normal Hayata Dönebilirim ?
Yağ doku transfer işlemleri hasta açısından kolay ve ameliyat sonu konforu fazla etkilemeyen estetik cerrahi işlemler arasındadır.
Yağ Işık Dolgu uygulamarından 4 ile 6 saat sonra hastaneden çıkıp eve gidebilirsiniz. Eğer bölgesel uyuşturma ile yapılmış ise uygulamanın hemen ardından eve gide bilirsiniz.
Yağ Işık Dolgu Ameliyatından bir gün sonra normal hayatınıza dönebilir ve iki gün sonra işe başlayabilirsiniz. Genelde çalışma hayatını etkilemeyen basıt ama etkili hafta sonu estetik uygulamaları şeklinde yapılmaktadır. Cuma günü yağ ışık dolgusu uygulayıp pazartesi işe başlamak mümkün olmaktadır.

Yağ Işık Dolgu Uygulamasının Fiyatları Ne Kadardır ?
Yağ dolgu uygulamalarının fiyatı yapılacak alanın sayısı ve ihtiyacına göre değişmektedir. Daha detaylı bilgi ve kesin fiyat için muayene olmak gerekmektedir.

HYALÜRONİK ASİT DOLGU UYGULAMALARI

Bu ışık dolgu işlemi vücudun destek maddelerinden biri olan hyalüronik asit ile de yapılabilir. Hyalüronik Asit ile yapılan dolgu uygulamaları kolaydır ve etkisi 6 ay kadar devam eder. Uygulama 15 dakika kadar kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilebilir ve günlük yaşantıya hemen devam edilebilir.