Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı  tıp dilinde abdominoplasti olarak adlandırılır. Karın germe ameliyatı erkek ve kadında, karın önduvarındaki fazla yağ ile sarkmış ve bozulmuş cildin alınarak karnın yeniden gerginliğe kavuşturulması ve düzleştirilmesi işlemidir. Bu ameliyatla belde de incelme olur. Bu ameliyat ile karın bölgesi yeniden estetik bir görünüme kavuşturulur.

Karın Bölgesinin Estetik Görüntüsünü Bozan Sebepler Nelerdir ?
Karın duvarının bozulmasına birçok neden sebep olabilir. Bazen bu etkenler birlikte etkili olurlar:

  • Hamilelikler
  • Kilo alıp verme
  • Derinin elastikiyet kaybı
  • Yaşlanma, bozulmaya neden olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir ?

Karın duvarı çeşitli sebepler ile bozulmuş, çocuklar yönünden aile planlamasını tamamlamış ve ameliyat olmasında sakınca bulunmayan kişilere karın germe ameliyatı yapılabilir.

Abdominoplasti Nasıl Yapılır ?

Düz karın ve ince bel, sağlıklı vücudun estetik bir görüntüsüdür. Doğum yapmayı ve kilo vermeyi düşünenlerin bu ameliyatı ertelemeleri önerilir. Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında ve hastanede yapılır. Ameliyat Aşamaları şu şeklidedir:

  • Hasta genel anestezi ile uyutulur ve ağrı duyulmaz.
  • Ameliyat öncesi planlandığı gibi cilt açılır.
  • Fazla deri ve yağ dokusu alınır.
  • Gerekirse işleme “liposuction” eklenir.
  • Deri gerilerek dikilir ve operasyon sonlandırılır.

Abdominoplasti Sonrası Nasıl Geçer ?

Karın germe operasyonu yaklaşık 2-3 saat sürer. Bir gün hastanede kalmak gerekebilir. Ameliyat sonu ağrı kesici ilaçlar ile kontrol edilebilen ağrı olabilir. İki gün istirahat ederek dinlenme önerilir. Üçüncü gün temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bir hafta sonra sosyal hayatınıza ve ağır olmayan aktivitelere dönülebilir. iki hafta sonra işinize başlayabilirsiniz.

Abdominoplasti İçin Riskli Durumlar Nelerdir ?

Abdominoplasti için; şeker hastalığı, kilo fazlalığı, aşırı sigara içimi ve karın duvarında önceden geçirilmiş operasyon kesileri risk oluşturur. Bu durumlarda iyileşme sorunları ile karşılaşma ihtimali normal sağlıklı bireylere göre daha yüksektir.

Abdominoplastiden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Karın germe ameliyatından sonra, dikişleri zorlamamak ve pansuman yaptırmak, özel korse kullanımına dikkat etmek, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmak önemlidir. İki ay boyunca ağırlık kaldırmak gibi karın duvarını zorlayıcı hareketlerden sakınmak gerekir. İki ay özel bir korse kullanılır. İz bikini içinde kalır ve 6-9 ay içinde solarak belirsizleşir.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Normal karın germe ameliyatının daha küçük problemler için daha sınırlı alanlarda yapılmasıdır. Bu ameliyatta karın germe ameliyatından farklı olarak, büyük bir deri parçası çıkartılmaz. Gerekli olan noktalardan küçük parçalar alınarak karın bölgesi düzeltilir. Mini karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve ameliyat için uygunluk kriterleri normal karın germe operasyonunu kriterleri ile aynıdır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları ve Mini Karın Germe Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır ?

Karın germe fiyatları ve mini karın germe fiyatları, bölgedeki problem derecesi ve liposuction gibi yağ alma tedavilerinin işleme dahil edilip edilmeyeceğine göre değişmektedir.