Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı Estetiği, İstanbul

Göğüs Büyütme, SİLİKON denilen maddeden üretilmiş PROTEZLER yardımıyla ile küçük göğüslü kadınların memelerinin istenilen boyuta getirilmesi işlemine ve bunun için yapılan estetik ameliyata verilen isimdir.

Meme Büyütme Ameliyatı; tamamen estetik amaç ile küçük olan memeleri büyütmek, iki meme arasındaki orantıyı sağlamak ve vücut ölçülerine en uygun meme boyutunu oluşturmak amacı ile yapılır.

Meme ve Göğüsler

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı ile daha büyük güzel memelere sahip olabilirsiniz. Burada İstanbul'da meme silikonu ile estetik göğüs (meme) büyütme ameliyatı fiyatları yer alıyor.

GÖĞÜSLER, dişiliğin fiziksel ve ruhsal ayrılmaz bir parçasıdır. Kadın vücudunun fiziksel güzelliğini tamamlar ve bayanları erkeklerden ayıran en önemli görüntü simgesini oluştururlar. GÖĞÜSLER, aynı zamanda bütün canlıların hayata başlamalarını ve bağlanmalarını sağlayan ilk beslenme organıdır. Bu görevi emzirmek yoluyla süt vererek yapar. Emzirme olayı, memeler ile canlılar arasında eşsiz fiziksel ve duygusal derin bağlar meydana getirir. Bu yüzden memeler hem kadınlar hem de erkekler için çok özel organlardır.  

Göğüs Büyütme Estetiği Nedir?

Göğüs Büyütme, SİLİKON denilen maddeden üretilmiş PROTEZLER yardımıyla ile küçük göğüslü kadınların memelerinin istenilen boyuta getirilmesi işlemine ve bunun için yapılan estetik ameliyata verilen isimdir.

Meme Büyütme, duysal denge ve gerçekçi beklentiler içindeyseniz; kendinize olan sevgi ve saygınızı artırır, güveninizi tazeler. Böylece başarınızı ve yaşam kalitenizi yükseltebilir. Vücutla uyumlu büyüklükte, dik ve diri duran göğüsler genç sağlıklı kadın vücudunun güzelliğini tamamlar.

Kadınlar Neden Güzel Göğüslere Sahip Olmak İsterler?

Güzellik, çağlar boyunca yaşamın her zaman merkezinde ve hayatın derinlerinde karşı konulamaz bir cazibe ile kendine yer edinmiştir. Bütün canlılarda her zaman bir güzelliğe sahip olma, sahip değilse ona ulaşma ve elde etme duysu mevcuttur.  Güzel Olma İsteği;  genlerimize kodlanmış İLAHİ BİR PROGRAM olup ruhun kendini arayıp bulma ve tanıyıp anlama çabasının bir sonucudur. 

Güzel olma arzusu, doğal yapımızın bir sonucudur. Beğenmek ve beğenilmek doğal bir olgudur ve ruhumuzu besleyen sevginin kaynağıdır. Bu yüzden öz beğeni ile başlayan samimi bir sevgi, öz saygıya dönüşüp diğer insanlara ulaşınca mutluluk iksiri olur.

Her kadın, dişiliğin simgesi olan dolgun ve güzel göğüslere sahip olmak ister. Erkekler de dik ve diri göğüslü kadınları ÇEKİCİ bulur. Bu yüzden BEĞENİLMEK ve kendine EŞ BULMAK isteyen her kadının güzel memelere sahip olmak istemesi doğal bir arzudur.  

Güzel olmak, güzelliğe sahip olmak insanı mutlu eder. Kadınlar da bütün insanlar gibi mutlu olmak ve mutlu yaşamak isterler.

Küçük Göğüsler ve Eksiklik Duygusu

Memeleri küçük olan kadınlar, kendilerini eksik hissedebilirler. Bu da onların sıkılgan utangaç tavır takınmalarına neden olup öz güvenlerini zedeleyebilir. Küçük göğüslerin çaresi, meme büyütme ameliyatı ile kolayca bulunabilir.

Memeler kadın kimliğiyle bütünleşmiştir. Her sekiz kadından birini etkileyen tümör nedeni ile göğüslerini kaybetmiş kadınların bu durumundan derinden etkilendikleri görülmüştür.

Göğüslerin küçük olası gelişimsel ve ailevi olabilir. Göğüslerin çift taraflı hiç olmaması veya bazen tek taraflı gelişme geriliği sonucu asimetrilerin bulunması söz konusu olabilir. En sık karşılaştığımız durumlardan biri de hamilelik sonrası memeler eriyip hacmini kaybederler ve içi boşalmış küçük göğüsler halini alırlar. Göğüslerdeki bu hacim kaybı kilo alıp vermeye bağlı olarak da meydana gelebilirler. Menopoz sonrası da memelerde hormon eksikliğe bağlı küçülme görülebilir.

Bütün bunların sonucunda göğüsler küçülür, içi boşalır ve sarkarlar. Küçük Memelerin Tedavisi, estetik cerrahinin en kolay, en çok yapılan ve hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlardan olan; Göğüs Büyütme Estetiği ile sağlanabilir.  Göğüs Büyütme Ameliyatı ile daha iri, daha dolgun, daha büyük, estetik olarak daha güzel göğüsler yapmak mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, anestezi almasında sakınca olmayan ve sağlık durumu silikon maddeye, ameliyata engel teşkil etmeyen kadınlara yapılır. Aşağıdaki durumlarda Göğüs Büyütme Ameliyatı yapılabilir:

 • Memeleri doğumdan hiç olmayan veya küçük olan kadınlarda fiziksel ve ruhsal durumlarını iyileştirmek için göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.
 • Doğum sonrası göğüslerdeki hacim kaybını düzeltmek için meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Gebelik sonrası göğüslerdeki erimelere sarkma da eşlik ediyorsa; memelerin, göğüs toparlama ameliyatı ile normal yerine taşınarak dikleştirilmesi gerekebilir (Meme Göğüs Toparla Dikleştirme Ameliyatı).
 • Memeler arasındaki simetrinin sağlanması için meme büyütme yapılabilir. Göğüslerin büyük çoğunluğu asimetriktir bu durum belirgin ise ve rahatsızlık veriyorsa göğüs büyütme ile düzeltilebilir.
 • Meme hastalıkları ve meme kanseri gibi nedenler ile göğüslerini kaybetmiş kadınlarda silikon ile meme büyütme ile göğüsler yeniden oluşturulabilir.
 • Eskiden olan protezlerin bozulması, deforme olması ve değiştirilmesi için silikon ile göğüs büyütme yapılabilir.

Kadınsı Altın Vücut Oranına Sahip Olmak İçin Meme Büyütme

(90-60-90) = ")("

Güzellik algısı izafi bir kavramdır; zamana, toplumlara ve insanlara göre farklılık gösterebilir. Bizin kültürümüz de ince belin ve tombul memelerin türkülere bile konu olduğunu görürüz. Kadın Altın Vücut Oranı olarak; GÖĞÜS-BEL-KALÇA oranın 90-60-90 olarak sıkça vurgulandığını basında ve sosyal medyada duymuşsunuzdur. İnce belli bardak formu; ")("  genç sağlıklı kadın vücudunun estetik bir görüntüsüdür.  İnce belli bardak formunda bir kadını izlemek; geleneksel içeceğimiz olan çayı, başka hiç formda bulamadığın  ince belli bardaktan ")(" içmek gibi bir keyif olsa gerek. Meme büyütme ameliyatı ile kadınlarda ince belli bardak cazibesini yakalama imkanı vardır.

Kendisinin genetik kopyası olan Tek Yumurta İkizleri nin fiziksel benzerlikleri dışında insan özel bir varlıktır kendisinden başka kimseye benzemez ve böyle bir şeye de ihtiyacı yoktur. Her insan vücudu kendi içinde değerlendirilmelidir. Her bedeni bir kalıba sokarak değerlendirmek doğru  yaklaşım değildir.

Kadınların Orantılı Vücut Hatları için bedenleri ile uyumlu büyüklükte ve kalçaları ile dengeli boyutta göğüslere sahip olması gerekir. Göğüsleri küçük olan yada hiç gelişmeyen kadınlarda, vücut estetik orantısı kalça lehine bozulur ve armut tipi bir beden görüntüsü oluşur. Göğüs büyütme ameliyatı ile bozulan vücut orantısını dengelemek ve ince belli bardak formunda güzel, estetik görünümlü vücut hatları oluşturmak mümkündür.

Günümüzde küçük göğüslü veya memeleri hiç olmayan bir çok kadın kendilerini daha iyi hissetmek, orantılı ve kadınsı beden çizgisine kavuşmak için silikon meme protezleri ile estetik göğüs büyütme ameliyatı oluyorlar. Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatları da zorunlu bir operasyon değildir. Bayanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak, özsaygı ve özgüvenlerini artırmak ve böylece daha mutlu ve ruhen de daha sağlıklı yaşamalarını desteklemek için yapılan estetik cerrahi bir işlemdir.

Silikon Meme Protezi ile Göğüs Büyütme Ameliyatı

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATLARI, cerrahi bir işlem olup genel anestezi altında yapılır. Göğüs Büyütme Ameliyatlarında, memelerin hacmini artırmak için değişik yöntemler kullanılsa da en etkili ve kalıcı teknik silikondan yapılmış meme protezi yerleştirmektir. Bütün işlerde olduğu gibi estetik cerrahinin bu kolay ve hasta memnuniyeti çok yüksek olan GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI da iyi bir hazırlık ve titiz bir çalışma gerektirir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Hazırlığı Nasıl Yapılır?

İlk Görüşme ve Göğüs Muayenesi

Size Meme Büyütme Ameliyatı yapacak olan doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra sorununuzu çözümleyebilmek ve sizi ve vücudunuzu anlamak için muayene eder. Meme Muayenesi işleminde  göğüs ve vücut yapınız incelenerek şunlar değerlendirilir:

 • Meme cildinin durumu, deri çatlakları, esnekliği ve sağlık kalitesi
 • Meme dokusunun yapısı
 • Göğüslerin simetrisi
 • Göğüslerin sarkıklığı
 • Memelerin şekli
 • Memelerin büyüklüğü
 • Meme tabanın genişliği
 • Göğüs kafesinin yapısı, şekli, büyüklüğü
 • Boy, kilo, bel ve kalça çevresi, omuz genişliği, kemik yapısı dikkate alınarak değerlendirilir ve göğüs büyütme ameliyat planı yapılır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Meme Resimleri

Meme büyütme ameliyatı olmaya karar verdiğiniz vakit göğüs ameliyatının sonucunu değerlendirmek, meme ameliyatı hazırlığı yapmak ve göğüs büyütme ameliyatı sonrası sizi bilgilendirmek için izniniz alınarak göğüs resimleri çekilir. Çekilen bu meme resmi göğüs büyütme ameliyatı sonrası çekilen Meme Resimleri ile karşılaştırılmak üzere arşivlenir. Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası çekilen bu Göğüs Resimleri kimliğinizi teşhir etmez ve YÜZÜNÜZ GÖRÜNMEZ ve hiç bir şekilde sizin izniniz olmadan başka insanlar ile paylaşılmaz.

Estetik Meme Göğüs Tasarımları

Artık göğüs büyütme estetiği olmadan önce çekilen meme ve göğüs resimlerinden bilgisayar ortamında dijital meme büyütme tasarımları yapılarak ameliyat olmadan önce, meme büyütme ameliyat sonrası nasıl bir şekil ve büyüklükte göğüsleriniz olabileceğini üç boyutlu olarak sanal ortamda size gösterebiliyoruz. Böylece ameliyat öncesi çektiğimiz göğüs resimleri üzerinde yapılan çalışmalar ile ameliyat sonrası göğüs şeklinizi seçme şansınız oluyor. Adeta ameliyat sonrası meme görünümünün sanal bir provası olan göğüs tasarımları; hem biz estetik cerrahi doktorlarına, hem meme büyütme ameliyatı olan göğüs büyütme estetiği adaylarına faydalı bilgiler sunuyor.

Siz de SİLİKON PROTEZ ile GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI düşünüyorsanız ameliyat olmayı düşündüğünüz doktorunuzdan MEME BÜYÜTME TASARIMI isteyebilirsiniz. Göğüs büyütme tasarımlarını ben her hastam için özel olarak yapıyorum. Meme büyütme için programlanmış Hazır GÖĞÜS TASARIMLARI bir fabrikasyon olup; özel ve benzersiz bir varlık olan insan vücudunu güzelliği tam yansıtamazlar ve ameliyat sonrası ile pek örtüşmeyebilir. Bunun için Meme Tasarımı, sizin göğüslerinizden çekilen resimler üzerinde, sizin yanınızda, beklenti ve istekleriniz dikkate alınarak gerçekçi ve olabilecek şekil boyutlarda yapılarak, estetik meme büyütme ameliyatınızı yapacak doktorunuz tarafından size gösterilir ve onayınıza sunulur.

Burada şunu hatırlamakta fayda görüyorum; doktorunuzun çektiği meme resimlerinde yüzünüz görünmez, kimliğiniz teşhir edilmez ve sizin izniniz olmadan başkaları ile paylaşılmaz. Size tasarım yapacak kişinin doktor olduğundan emin olmalısınız, doktorun asistanı veya bir başkası ile göğüs resimleriniz lütfen paylaşmayın.

İnternet ortamında meme resimlerinizi doktor olduğundan emin olmadığınız kimseye, hele yüzünüz de gösterecek şekilde göndermeyin. Bu göğüs resimlerinizi yalnızca ofisine gidip görüştüğünüz doktorun telefon numarasına WhatsApp dan gönderebilirsiniz. E-Mail adreslerine de göndermenizi önermem çünkü doktorlar adını sahte e-mailler düzenlenebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kullandığınız ve kullanmak durumunda olduğunuz bir ilaç varsa meme büyütme ameliyatınızı yapacak doktorunuza söylemelisiniz. Estetik Cerrahınız kullandığınız ilacı kesmenizi isterse; size ilacı veren doktorunuzun bilgisi ve tavsiyesi ile hareket etmelisiniz.
 • Göğüs büyütme ameliyatından bir hafta önce kanı sulandırıp kanama riskini artıran; E Vitamini, asetil salisilik asit içeren ilaçları bırakmalısınız ve aşırı bitki çayı tüketimi sınırlandırmalısınız.
 • Ameliyat tarihinden bir gün önce duş almanız sizi rahatlatacaktır.
 • Ameliyat için hastaneye gelirken makyaj yapmamalı ve tırnaklarınıza oje sürmemelisiniz.
 • Vücudunuzdaki piercing, küpe, yüzük, kolye saat gibi metalleri çıkarmalısınız. Vücudunuzdaki önceki operasyonlarda yerleştirilen metalleri, diş implantlarını ve gebelikten korunmak için rahim içi araç taktırdıysanız ameliyatınız yapacak doktorunuza söylemelisiniz.
 • Göğüs büyütme ameliyat zamanından en az 6 saat önce yemeyi ve içmeyi kesmelisiniz ve kimliğiniz ile meme büyütme ameliyatınızın yapılacağı hastaneye baş vurmalısınız.
 • Ameliyat saatinizden en az 2 saat önce tetkiklerinizin yapılabilmesi için oruçlu gibi ameliyat olacağınız hastaneye yatışınızı yaptırmalı ve tetkikleriniz için kan vermelisiniz.
 • İnsan vücuduna  sahibinin izni olmadan hiç bir şey yapılamaz.Hastanede bütün ameliyatlarda olduğu gibi sizi ameliyat etmesi için doktorunuza izin verdiğinizi gösteren bazı belgeleri imzalamanız istenir. Bunlar Sağlık Bakanlığının bütün ameliyatlarda istediği Hasta Rıza Belgesidir. Onayınız ve izniniz olmadan size hiç bir şey yapılamaz.
 • Kolunuzdan tetkikleri için damar yolu açılır ve kan alınır. Bu ağrılı bir işlem değildir. Bundan sonra bütün ilaçlar kolunuzdan veya elinizden açılan bu damar yolundan yapılır.
 • Kan Tetkik sonuçlarınız çıkınca sizi uyutacak anestezi doktoru görüp anestezi yönünden muayene eder. Ameliyat olmanızda bir sakınca ve risk yoksa göğüs büyütme ameliyatı için hazırlığa başlanır.
 • Göğüs büyütme ameliyatınızı yapacak doktorunuz meme büyütme için ameliyat planını ve çizimlerini gerçekleştirir ve gerekirse fotoğraflarınız çekilir.

Silikon Protez ile Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Meme Büyütme Ameliyatı; SİZ UYURKEN YAPILIR. İşlem sırasında ağrı ve acı duymazsınız.

 • Göğüs büyütme ameliyatı adayları, meme büyütme işleminin yapılacağı ameliyathane odasına alınırken; daha önce açılan  damar yolundan, heyecanı azaltan ve sakinleştirici olan ilaçlar ile rahatlatılır.
 • Göğüs büyütme ameliyatı adaylarını operasyonun yapılacağı ameliyathane odasına yatar vaziyette sedye ile hastane personeli götürür.
 • Ameliyathanede sedyeden operasyonun yapılacağı ameliyat masasına alınırsınız.
 • Anestezi doktoru ve anestezi teknisyeni serviste açılan damar yolundan anestezi ilaçları vererek sizi uyutur. Anestezi ilacı verilirken kolunuzda hafifi bir yanma ve baş dönmesi hissedebilirsiniz ama ağrı duymazsınız.
 • Genel Anestezi gece uykusuna benzer ve güvenlidir. Siz uyurken bütün vücut işleviniz anestezi doktoru ve anestezi teknisyeni, göğüs büyütme ameliyatınızı yapan doktorunuz ve doktorunuzun asistansını yapan hemşiresi tarafından monitörden izlenir. Kalp atımınız gösteren nabzınız, kan basıncınızı gösteren tansiyonunuz, oksijen düzeyiniz ve vücut sıcaklığınız sürekli izlenir.
 • Göğüs büyütme adayları ameliyat sırasında uyurken sırasında ağrı acı duymazlar. Ameliyat bitmeden uyanmazsınız.
 • Göğüsleriniz ilaçlar ile temizlenip sterilize edilir ve temiz steril örtüler ile vücudunuz örtülür.
 • Göğüs altı kıvrımında gizlenebilen küçük bir kesi ile girilir.
 • Kas altı bazen de meme dokusunun altında Göğüs Protezinin yerleştirileceği boşluk oluşturulur.
 • Silikon Meme Protezleri nin birebir benzeri ve örneği olan temiz steril sizer ile vücudunuza en uygun, en güzel ve en doğal protez büyüklüğü belirlenir.
 • Sizer lar çıkartılarak kalıcı Meme Protezleri yerleştirilir ve göğüs dokuları uygun şekilde dikilerek ameliyat sonlandırılır.
 • Göğüs büyütme ameliyatınız bitince pansumanınız yapılır ve meme büyütme ameliyat sonrası en az  bir ay boyunca 24 saat sürekli kullanmanız gereken medikal sutyen giydirilir.
 • Meme büyütme ameliyatı tamamlanınca anestezi ilaçları kesilir ve sabah yatağınızdan kalktığınız gibi uyanırsınız.
 • Göğüs büyütme ameliyatı, bir saatten kısa bir sürede biter.  Meme büyütme işlem süresi kısa, kolay ve tatmin oranı çok yüksek bir estetiktir. GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATLARI, Estetik plastik cerrahinin en kolay ve hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatıdır. Meme büyütme yaklaşık 30 ile 45 dakika kadar kısa sürmektedir. Siz uyuduğunuz ve zaman kavramı durduğu için bu süre size 1 ile 2 dakika kadar kısa gelecektir.
 • Ameliyat masasından tekrar sedyeyle istirahat edeceğiniz odanıza alınırsınız.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Göğüs büyütme ameliyatından sonra 4 ile 6 saat yemek yiyip su içemezsiniz.
 • Doktorunuzun bilgisi olmadan meme silikon ameliyatı sırasında göğsünüze yapılan MEME PANSUMANI AÇMAYIN ve memelerinize takılan MEDİKAL SÜTYENİ ÇIKARMAYIN.
 • Temel ihtiyaçlarınız için elleriniz kullanabilirsiniz. Ani ve sert el hareketlerinden ve kollarınızı çok yukarı kaldırmaktan 5 gün boyunca sakınmalısınız.
 • Ameliyattan sonra damardan verilen serumlar ile vücut sıvı dengeniz destelenir ve ilaçlarınız damardan yapılır.
 • Ameliyattan sonra gövdeniz ve başınız biraz yüksek olacak şekilde sırt üstü yüzünüz tavana bakacak şekilde dinlenmelisiniz. GÖĞÜS ÜZERİNE ve YAN YATMA konusunda dikkatli olmalısınız. Meme üzerine ve yan olarak yatarsanız kanamanız olabilir.
 • Meme büyütme işleminden 2 ile 3 saat sonra tuvalete gidebilirsiniz.
 • Üç ile 4 saat sonra hafif sulu gıdalar ile doktorunuzun ve servis hemşirenizin önerisiyle beslenmeye başlayabilirsiniz.
 • Göğüs büyütme ameliyatınsan sonraki ilk günü temel ihtiyaçlarınız dışında genellikle yatağınızda istirahat edip dinlenerek geçirmeniz tavsiye edilir.
 • Meme ameliyatınızın ikinci günü televizyon seyretme, kitap okuma, bilgisayar kullanma gibi günlük sosyal aktivitelerinize dönmenizde bir sakınca yoktur.
 • Göğüs ameliyatınızın üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.
 • Göğüslerinizi meme büyütme ameliyatından sonraki 5 gün boyunca; elle mıncıklama, sıkıştırma ve sıkma gibi zararlı ve ağrınızı artıracak hareketlerden korumalısınız.
 • Silikon Protez Ameliyatlarından sonra enfeksiyon riskini azaltmak için GÖĞÜS PANSUMANI  KURU ve TEMİZ olmalıdır. Estetik meme büyütme ameliyatından sonraki ilk 3 gün, Göğüsler ıslatılmamalı ve memeler su ile temastan korunmalıdır.  Saçınızı ve bel altınızı göğüslerinizi ıslatmadan yıkayabilirsiniz.
 • Silikon ile meme büyütme ameliyatları sonrası doktorunuz enfeksiyondan korunma amacı ile size antibiyotik verebilir ve bu ilacı bir süre düzenli kullanmanızı isteyebilir. Bu antibiyotiği saatine uygun olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde, miktarda ve zamanda kullanmanız çok önemlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

 • Göğüs büyütme ameliyatının ilk 6 saatlik erken dönemi hastanede ve genellikle çok rahat geçer. 
 • Meme ameliyatının erken döneminde, operasyon işlemi sırasında meme dokusuna yapılan lokal anestezi ilaçları nedeniyle genelde ağrı olmaz. Eğer gerilime bağlı hafif bir sızlama olursa da ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen 1 gece hastanede kalmanız gerebilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.
 • Silikon meme protezi ile göğüs büyütme ameliyatlarının ilk iki gününde kişiye göre farklılık gösteren değişen oranda ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ilaçlar ile azaltılıp hafifleyebilir. ağrılar üçüncü günden itibaren azalıp 5 ile 7 günden sonra iyileşirler.
 • Silikon protez ile meme büyütme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren inmeye başlar.
 • Bazı silikon ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar bir kaç hafta içinde  kendiliğinden iyileşir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs Pansumanlarının Açılması

Göğüs büyütme ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Göğsünüzün cildinde meme çevresinde şişlikler ve morlular olabilir. Özellikle kastı protezlerin ilk görünümü iyi olmayabilir ve kas önü silikon protezlere göre ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bunlar geçicidir ve geç dönemde kas altı silikonların güzel görünümünü koruması kas önü protezlere göre daha uzun süre kalıcıdır.

Silikon meme protezlerinin yerleştirildiği yaraya doktorunuzun önerdiği kremi düzenli kullanmalısınız. ilk bir iki hafta genelde bir nemlendirici krem kullanmanız istenebilir. Cilt yarasının kapanıp iyileşmesinin tamamlandığı 2. haftadan itibaren doktorunuzun önereceği bir İZ KREMİ kullanmalısınız. İz kremini sabah akşam düzenli olarak en az 3 ay borunca ize sürmelisiniz. Bu iz kremi meme protezinin yerleştirildiği ciltteki izin daha belirsiz olacak şekilde iyileşmesini destekler.

Göğüs Masajı ve Medikal Sutyen Kullanılması

Silikon Meme Protezi ameliyatı ile göğüs büyütme ameliyatı yaptığım bütün hastalarıma ağrılarının azaldığı veya geçtiği 5. ile 7. günlerde göğüs masajı gösteriyorum. Bunları üç ay boyunca düzenli olarak gösterdiğim şekilde ve sürede her gün belli aralıklar ile yapmalarını istiyorum. Meme masajı konusunda eşlerinizden meme silikonu ameliyatınızın ikinci haftasından itibaren yardım alabilir; size göğüs masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Eminim meme masajınızı severek ve zevk ile yapacaklardır.

Göğüs masajı, meme silikon ameliyatları ile göğüs büyütme ameliyatı sonrası silikon protez çevresinde gelişen ve abartılı olursa göğüslerin şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirmektedir. Düzenli masaj oluşacak kapsülün iyi şekilde meydana gelmesini destekleyerek harika göğüslerinizin bozulmasını önleyebilir.

Silikon ameliyatı sonrası doktorunuz sizden, Medikal Sutyen veya Sporcu Sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu sutyenleri doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda takmanız göğüs büyütme ameliyatınızın iyileşme sürecinin iyi geçmesi bakımından önemlidir.

Ben Medikal Sutyeni, Silikon Meme Protezi ile Göğüs Büyütme yaptığım hastalarıma meme büyütme ameliyatı bitiminde göğüs pansumanının üzerine takıyorum ve bunu en az 1 ile 2 ay kullanmalarını istiyorum. MEDİKAL SUTYENLER, Sporcu Sütyenlerine göre biraz pahalı olabilir. Ama meme yapısına ve anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve insan vücut ergonomisine uyumlu medikal sutyenler Meme Ameliyatlarından sonra çok yararlıdır. Medikal sutyenlerin özel örgülü lifleri kol ve beden hareketleri sırasında göğüslerinizi destekler. Meme hareketlerinin istenilen sınırlarda kalmasını sağlayarak ağrınızı hafifletir. Nefes alıp verme ve fiziksel hareketleriniz sırasında medikal sutyenin özel örgülü lifleri göğüslerinize masaj yaparak meme iyileşmesine destekler. 

Medikal sutyeni, göğüs büyütme, meme dikleştirme, göğüs toparlama ve göğüs küçültme ameliyatı yaptığım bütün hastalarına ameliyattan hemen sonra işlemin bir hediyesi olarak takıyorum ve en az 1 ay sıkılmazlar ise 2 ile 3 ay boyunca kullanmalarını öneriyorum.

Silikon Ameliyatı Sonrası Duş, Banyo, Havuz ve Deniz

Göğüs pansumanınızın açıldığı 3. gün doktorunuz izin verir ise duş alıp banyo yapabilirisiniz. Meme protezinin yerleştirildiği yerdeki cilt yarasının tam iyileşip koruyucu özellik kazanması iki haftayı bulur. Meme silikon ameliyatları sonrası enfeksiyon riski bakımından denize ve havuza girmemelisiniz. Bu konuda meme büyütme ameliyatınızı yapan doktorun iznini almalısınız. Denize ve havuza girmeye cilt yara iyileşmesinin tamamlanmasından sonra izin verilir. Bu süre yara iyileşme hızına bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterebilir.  Deniz ve havuzda yüzme izni yaklaşık iki hafta veya daha fazla zaman alabilir.

Denize ve havuza girmeye başladığınız zaman, göğüs cildinizi  2 ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Bunun için güneşlenmeye başlamadan en az 15 dakika önce koruyucu faktör içeriği 30' un üzerinde olan bir güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş Koruyucu Kremi, şu durumlarda tekrarlamanız gerekebilir:

 • Kemi sürüdükten sonra 4 saatten uzun zaman geçmiş ve güneşe maruz kalmaya devam ediyorsanız
 • Çok terlemiş iseniz
 • Duş almış iseniz
 • Elbise değiştirmiş iseniz
 • Denize ve havuza girip çıktıktan sonra özelliğini kaybedebileceğinden dolayı yeniden sürmelisiniz

Meme Büyütme Sonrası Sosyal Aktivitelere Dönme

 • Meme silikon ameliyatı sonrası 1.Gün temel ihtiyaçlarınız dışında yatağınızda dinlenerek istirahat etmeniz önerilir.
 • Meme büyütme ameliyatlarından sonraki 2. Gün fazla yorucu olmayan sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Kitap, gazete, dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir ve bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz.
 • Göğüs silikonu ameliyatı üçüncü günü yorucu olmayan kısa yürüyüşler yapıp, AVM ve parklarda gezme gibi dış sosyal faaliyetlere başlanabilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 4. Günü pansuman için doktorunuzun ofisine kontrole gidersiniz.  Meme protezi ameliyatının dördüncü günü büyük gündür ve yeni göğüslerinizin şeklini ilk defa çıplak olarak görürüsünüz

Göğüs Büyütme Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

 • Meme protezi ile göğüs büyütme yapılan kadınlar, göğüs silikonu ameliyatının 5. GÜNÜ fazla yorucu olmayan ve aşırı fiziksel çaba gerektirmeyen OFİS İŞLERİNE başlayabilirler.
 • Elle ağırlık kaldırma ve beden gücü gerektiren AĞIR İŞLERE göğüs büyütme ameliyatlarının 10. GÜNÜ geçtikten sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bu süre kişilerin iyileşme durumlarına göre değişebilir.

Göğüs Büyütme Sonrası Fiziksel Aktivitelere Başlama

 • Göğüs silikonu ile meme büyütme yapılan kadınlar meme protezi ameliyatlarının 1. Haftasından itibaren uzun yürüyüşler yapabilirler.
 • Göğüs büyütme ameliyatlarının 2. Haftasından itibaren tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Doktorlarının izniyle denize ve havuza girebilirler.
 • Protez ile Meme Büyütme ameliyatlarının 3. Haftasından itibaren ağır fiziksel güç gerektiren işleri yapabilirler.
 • Meme protezi ameliyatları ile göğüs silikonu yerleştirilen kadınlar 4. Haftadan itibaren tenis gibi kol hareketinin fazla olduğu sportif oyunlara ve kol gücü gerektiren ağır sporlara başlayabilirler.
 • Meme Büyütme Ameliyatı sonrası 2. Aydan itibaren sauna, solaryum ve buhar banyosu yapılabilir.

Silikon Meme Protezi Şekilleri 

Meme büyütme için kullanılan ve göğüs silikonu da denen meme protezleri şekil, içerik ve yüzey yapısına göre çeşitli biçimlerde üretilirler. Bunları aşağıdaki biçimde sınıflandırmak mümkündür:

A) Protezin Şekline Göre:

 • Damla (anatomik) protezler

Damla protezler, meme şekline benzer formda üretilmiştir. Göğüs şeklinde benzediğinden anatomik protez olarak da adlandırılır. Damla protezinin dikey çapı yatay çapından biraz daha uzundur. Damla protezin alt kenar yüksekliği üst kenardan daha fazladır. Damla şekline benzerliği dolayısıyla damla protez olarak da isimlendirilir.

 • Yuvarlak (simetrik) protezler

Yuvarlak protezlerin adından da anlaşılacağı gibi tabanı yuvarlaktır. Yatay ve dikey taban çapları birbirine eşit ve simetriktir. Üst ve alt kenar yükseklikleri eşit ve simetriktir. Simetrik yuvarlak protezler özellikle kas altına yerleştirildiğinde ; kasın basısı ve yer çekiminin de etkisiyle içindeki silikon jelin alt kenara doğru zaman içinde yer değiştirmesiyle anatomik damla protez şeklini aldığını ve meme dekoltesinde daha dolgun bir görünüm sunduğunu hastalarımda gözlemledim. Bu yüzden çok özel durumlar hariç göğüs büyütme yaptığım hastalarımın büyük çoğunluğunda simetrik yuvarlak silikon meme protezlerini tercih etmekteyim.

B) Protezin İçeriğine Göre:

 • Silikon Jel Dolu Protezler

Protezin dışı katı silikondan üretilmiştir. İçi meme dokusuna yakın kıvamda olacak şekilde silikon jel ile doldurulmuştur. Amaç meme dokusuna en uygun yapıyı oluşturmaktır.

 • Serum Fizyolojik Dolu Protezler

Protezin dışı katı silikondan üretilmiştir. İçi serum fizyolojik yani fizyolojik tuzlu su ile doldurulmuştur. Eski tip protez formu olup artık pek kullanılmamaktadır.

B) Protezin Yüzey Yapısına Göre:

 • Pürtüklü Yüzeyli Protezler

Protezin katı silikondan üretilmiş dış yüzeyi kaldırım taşı gibi mikro gözeneklere ve küçük çıkıntılara sahiptir. Bu yapının meme dokusu ile daha iyi uyum sağladığı ve göğüs şeklini bozan kapsül oluşumunu en aza indirdiği saptanmıştır. Ben de meme büyütme yaptığım hastalarımda pürtüklü yüzey yapısına sahip göğüs silikon modellerini seçmekteyim.

 • Düz Yüzeyli Protezler

Protezin dışı katı silikondan üretilmiştir. Yüzeyi kaygan ve düzdür. Kapsül oluşum riskinin daha fazla olması sebebi ile pek kullanılmamaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatlarında kullanılan ve Silikondan Yapılan Meme Protezleri Güvenli midir?

Silikondan üretilmiş meme protezleri  onlarca yıldır binlerce kadında kullanılmıştır. Günümüzdeki klinik birikim ve tecrübelerin sonucunda ulaşılan günkü bilgilerimiz bir kaç istisna dışında göğüs silikonlarının önemli bir yan etkisinin olmadığı yönündedir. 

FDA (U.S. Food and Drug Administration) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi,  yapılan yoğun klinik çalışmalar sonunda silikondan yapılan meme protezlerinin her türlü estetik girişimde kullanılabileceğini duyurmuş ve 17 Kasım 2006 tarihinde ABD' de kullanılmasına izin vermiştir.

Meme protezi, göğüslerdeki kitlelerin mammografi ile takibini güçleştirilebilir. Bunun için mamografi yerine meme ultrasonografisi ve manyetik rezonans görüntüleme ile meme dokusu incelenebilir.  Günümüzde meme protezi olan bayan sayısı arttığı için bazı radyoloji merkezleri silikonlu memelere de mammografi uygulayabilmektedir.

Meme Silikonu Alerji Yapar mı?

Göğüs silikonu, günlük hayatımızda kullandığımız bir çok maddenin yapısında vardır. Silikon, kozmetik ve gıda sanayisinde çok kullanılan bir maddedir. Bunlara; sakızlar, işlenmiş gıdalar, sabunlar, ter önleyici deodorantlar, güneş ve el kremleri, cilalar, su geçirmez kaplamalar örnek verilebilir. Meme silikonu vücuda karşı uyum sağlayan maddelerden biridir ve alerji gelişmesi çok nadirdir.

Meme Protezleri Hangi Bölgelerden Yerleştirilebilir?

Göğüs Büyütme Ameliyatında meme protezlerinin yerleştirilmesi için 4 seçenek bulunmaktadır:  koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbek çevresi yollarıdır. Bu tekniklerin hepsinin üstün ve zayıf yönleri vardır.

Meme Başı Çevresi; areola adı verilen kahverengi kısım ile normal cilt sınırından girilir. Yara izi genelde iyi iyileşir ve zamanla belirsiz hale gelir. Nadiren kötü yara iyileşmesi durumunda izler çok dikkat çekici bir yerdedir. Ayrıca meme başında his kaybı olasılığı ve  süt kanallarının zarar görme riski vardır.

Meme Altı Kıvrımı; meme alt kenarının göğüs duvarıyla birleştiği sınır bölgesinden girilir. Göğüs altı girişinin en büyük üstünlüğü; meme bezi dokusunun ve süt kanallarına hiç zarar görmemesidir. İz de gizlenebilen ve iyi iyileşen bir yerde gizlenmiş olur. Meme altı oluğuna oturan belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir. Memenin göğüs duvarına yapışma yerinde anomali varsa bu girişimde bu da rahatlıkla düzeltilebilir. Yara izleri, meme ameliyatı sonrası erken dönemde hafif kızarık olarak belirgin olsa da zaman içinde giderek solmakta ve belirsiz hale gelmektedir.

Koltuk Altı Yolu; meme üzerinde hiç bir kesi olmaz ve koltuk altından girilir. Koltuk altı izleri genelde iyi iyileşmekle birlikte kötü yara iyileşmesi durumunda dekolte kıyafet giyilince dikkat çeken bölgede olurlar.

Göbek Çevresi Yolu; çok nadiren kullanılan bir yöntemdir.

Bu yolların hepsinin amacı, meme bezi dokusunun veya göğüs kasının altına; silikon protezin yerleştirileceği uygun büyüklükte bir cep oluşturmak ve meme protezini bu cebe yerleştirilmektedir.

Göğüs Büyüklüğü Nasıl Ayarlanır ve Neye Göre Belirlenir?

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatları da kişiye özel olarak planlanır. Yapılacak olan göğüs büyüklüğü , meme büyütme adayının  kilosu, bel ve basen ölçüsü, boyu ile bir orantı oluşturacak ve vücudu ile uyumlu olacak şekilde ayarlanır. Bu ayarlamaya göre memenin kendi hacmi ve yerleştirilecek olan silikon protezin toplamı nasıl bir büyüklükte göğüs  oluşturacaksa en uygun meme silikon boyu seçilir.

Meme Büyütme için Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme yapılacak estetik adayının boyu, omuz genişliği, meme sarkma oranı, göğüs kafesi genişliği ve GÖĞÜS BÜYÜTME ADAYININ İSTEĞİ dikkate alınarak kullanılacak protezin büyüklüğüne karar verilir.

Meme büyütme ameliyatı sırasında çeşitli boyutlarda olan ölçü protezleri ile karşılaştırma yapılarak kalıcı protezin büyüklüğü belirlenir.

Protez  büyüklüğüne karar verirken en önemli kriterlerden biri göğüs büyütme adayının gerçekçi ve vücut estetiğine uygun olan isteğidir.

Silikonlu Göğüs Anlaşılır mı?

Vücut yapısına uygun büyüklükte ve kaliteli meme protezi kullanılarak yapılan silikonlu göğüslerin anlaşılması zordur. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile üretilen iyi kalite silikonlar meme dokusu kıvamına yakın olduğu için bilmeyen biri dokunmakla silikonlu göğsü ayırt edemez.

Göğüs büyütme adaylarının çoğu doğal büyüklükte meme boyutu istediği için bakmakla anlaşılmaz. Ama dikkat çekmek için vücuduna oranla büyük silikon isteyenlerde, dekolte kıyafet ve bikini giydikleri zaman belki doğal göğüs hali şüpheli görünebilir.  

Göğüs Büyütmede Kullanılan Meme Protezlerinin Ömrü Ne Kadardır?

Göğüs büyütmede kullanılan meme protezleri, üretici firmaların ifadesine göre ömürlüktür. Bazen protezlerin 15-20 yıl sonra değiştirilmeleri gerekebilir. Teoriye göre protezin ömrü, insan ömründen uzundur. Ama yaşlanma ile birlikte deri ve derialtı dokuların gevşemesi, sarkması nedeniyle memelerin görüntüsü bozulabilir. Ya da göğüs protezinin çevresinde abartılı ve düzensiz kapsül sonucunda yeni bir ameliyatla protezlerin değiştirilmesi ya da protez ceplerinin düzeltilmesi gerekebilir.

Meme Protezi Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Göğüs büyütme ameliyatı ile meme protezi meme dokusunun yada meme dokusunun arkasındaki kasın altına yerleştirilir. Bu nedenle protez meme dokusuna ya da süt kanallarına zarar vermez. Ayrıca silikon maddesinin süte geçmesiyle ilgili olarak yapılan bazı çalışmalarda, inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme protezi olan kadınların sütündekinden daha fazla seviyede silikon olduğu saptanmıştır.

Sarkmış Göğüsler Protez İle Dikleşir Mi?

Memedeki sarkma az ise meme içini dolduracak büyüklükte bir protez kullanırsa hafif derecedeki göğüs sarkmaları düzelebilir. 

Memede sarkma fazla ise göğüs içine protez konulurken aynı zamanda meme dikleştirme veya göğüs toparlama ameliyatı yapılabilir. Doğum sonrası emzirip süt veren kadınların memelerinde atrofi denilen doku kayıpları olur. Meme dokusundaki bu erimeler sonucu göğüsler sanki içleri boşalmış torbalar gibi sarkarlar. Böyle durumlarda protez ile birlikte göğüs dikleştirme veya meme toparlama ameliyatlarının meme protezi ile beraber yapılması gerekebilir.

Meme Silikonlu Göğüsler Hamilelikten Nasıl Etkilenir?

Hamilelikte gebelik hormonlarının etkisi ile göğüsler büyürler. Silikonlu göğüsler bu hamileliğin de etkisiyle daha büyük görünürler. Gebelikteki meme büyüme miktarı, kadından kadına farklılık gösterir. Silikon protezlerin varlığı da göğüslerin büyük görünmesine katkıda bulunur. Hamilelik bitince normal boyutuna geri dönerler.

Silikon Protezler Dokunma ve Elle Temasta Hissedilir Mi?

Yeni nesil silikon protezler vücuda uygun ölçüde yerleştirilirse hissedilmez. Ayrıca son teknoloji silikon protezler doku yapısına yakın kıvamda olduğu için, bir de kas altına yerleştirilirse hissedilmeleri çok zordur.

Silikon Protezler Basınç Uygulama ve Elle Sıkıştırma ile Patlar Mı?

Silikon protezler elle sıkıştırma, üstüne yatma gibi basınç uygulamalarından etkilenmez. Protezlerin patlamaları, içine delici bir alet saplanması, ateşli silah yaralanması ve trafik kazası gibi çok şiddetli bir darbe dışında pek mümkün değildir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Düşünceler

İnsan doğasında güzel ve iyi olana her zaman bir yönelim olmuştur. Bu yüzden güzel olan hayatın her zaman merkezinde karşı konulamaz bir cazibe ile kendine yer edinmiştir. İnsanlar dünyada yaşadıkları sürece hayatın devamı için; bunun itici gücü olan erkekler en güzeli ve en iyiyi bulmaya, kadınlar bunun merkezi olmak için en güzel ve en iyi olmak istemeye devam edeceklerdir.

Yine insan doğası gereği kendinin sahip olamadığına, başlarının sahip olduğunu görmek insanı rahatsız edebilir. Bu da kıskançlık, kızgınlık, öfke, nefret gibi hoş olmayan duyguların yaşanmasına neden olabilir.

Göğüs Büyütme Hakkında Meme Büyütme Ameliyatı Endişeleri

 • Meme Büyütmede Çevre Tepkisinden Utanma, Sıkılma, Çekinme ve Korkma

Son zamanlarda Mahalle Baskı olarak adlandırılan, yaşadığımız sosyal çevrenin insan üzerinde önemli ve sınırlayıcı etkisi her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve her zaman birbirinin fiziksel ve ruhsal desteğine ihtiyaç duyar. Dahası BAŞKA İNSANLARIN BİZİM HAKKIMIZDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ ÖNEMLİ VE DEĞERLİ BULURUZ. Bu yüzden göğüs büyütme ameliyatı olmayı düşünen ve olan bayanlar güzelliklerini ve dişiliklerini öne çıkardıkları düşüncesi ile çekinip utanabilirler. İçinde yaşadıkları çevrede böyle algılanabilir. Bundan dolayı bir çok hasta çevresinden gizi olarak meme büyütme ameliyatı yaptırıyor. Bazen göğüs büyütme yerine başka bir ameliyat olduğunu söylemek durumunda kalıyorlar.

Memeler kadının dişiliğinin simgesidir ve özelidir. Bunu herkesin bilmesi gerekmez. Yalnızca sizin, evli iseniz eşinizin, belki ailenizin ve hayatınızdaki özel insanların bilmesi yeterli olur. Daha açık bir ifade ile eğer “BEN SİLİKON TAKTIRDIM” diye ilan etmedikçe diğer insanlar sizin göğüs büyütme yada meme ameliyatı olduğunuzu bilemezler. Estetik Göğüs Büyütme ameliyatını öncelikle kendiniz için olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. EĞER SİZ MUTLU OLURSANIZ ÇEVRENİZ İLE DAHA SAĞLIKLI VE MUTLU İLİŞKİLER KURARSINIZ.

 • Bebek Emzirme de Sıkıntı Olur Mu?

Göğüs Büyütme Ameliyatları meme dokusuna zarar vermez. Bu yüzden meme büyütme, emzirme için risk ve sıkıntı oluşturmazlar. Hatta silikon taktıran kadınlar, göğüs silikonları tarafından meme ve başlarının alttan desteklenerek göğüs ve meme başlarının  öne doğru çıktığını ifade ediyorlar. Bu durum bebeklerini daha rahat emzirmelerine yardım edebilir. Göğüste kullan silikon bebek emerken eriyerek ağzına gelmez.

 • Göğüs Büyütme Ücretleri Pahalı Mıdır?

Göğüs Büyütme Ücretleri,  meme büyütme ülkemizde ilk uygulanmaya başladığı zamanlarda toplumun büyük çoğunluğunun ulaşabileceği seviyenin üzerinde fiyatlara yaptırılabiliyordu. Meme büyütme Fiyatları, yalnız çok yüksek gelir düzeyine sahip bir grubun yaptırabileceği düzeydeydi.

Günümüzde artık her gelir grubu göğüs estetiği için silikon taktırabiliyor. Meme protezi üretiminde  gelişen teknoloji ile silikon fiyatları ucuzladı. Çoğalan özel hastane ve artan estetik cerrah sayısı rekabeti yükseltti ve göğüs estetiği fiyatını düşürdü ve meme büyütme fiyatları ucuzladı. Ayrıca toplumun gelir düzeyinin yükselmesi, bankalardan Çok Kolay KREDİ ALMA imkanı, KREDİ KARTLARINA TAKSİT seçeneği gibi etkenler normal gelire sahip insanların da meme estetik göğüs büyütme ameliyatı yaptırmasını mümkün kıldı. Bütün bunların sonucu olarak artık gögüs estetiği ne kadar acaba diyen insan sayısı azaldı.

 • Meme Göğüs Büyütme Caiz Midir Yoksa Günah Mıdır ?

Bizim Dinimiz İslam'da ameller niyetlere göredir. Göğüs büyütme ameliyatını kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmek, evli iseniz eşinizi mutlu etmek ve onun ilgisini sizin üzerinize çekip başka kadınlara bakmasına engel olmak; ailenizi korumak, eşinizin ilgisini çekerek Allah' rızası ve izni ile hayırlı çocuk sahibi olmak için meme büyütme yaptırırsanız sevap da olabilir. Ama güzelliğinizi ve dişiliğinizi öne çıkararak size haram erkekleri baştan çıkarmak ve onları kullanmak niyeti ile hareket ederseniz hiç şüphesiz günah işlemiş olursunuz. Bu benim kişisel düşüncemdir. Ben bir din alimi veya bilgini değilim. Haddimi aşarak günaha girmek istemem. Her işte olduğu gibi Allah' ın affına ve rahmetine sığınmaktan başka çaremiz yok. Allah aşırılıklarımızı ve eksiklerimizi bağışlasın; Amin.

Bunun en doğrusunu Allah bilir. Artık Sevgili Peygamberimiz aramızda olmadığına göre elimizde kaynak olarak Kutsal Kitabımız Kur'an-ı-Kerim ve bunu en güzel şekilde yorumlayabilecek din alimlerimiz var.  Onların bu konuda görüşleri başvurmak daha değerli ve daha isabetli olacaktır.

Şimdi bu konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm bütün dünya ve içinde olanlardan daha değerli ve hayırlı olan Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'in Diyanet İşleri Başkanlığının çevirisinden aldığım bazı ayetleri paylaşmak istiyorum:

Secde Suresi; 7. Ayet:  O (Allah) ki, yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır.

A'râf Suresi; 26. Ayet:  Ey Âdem oğulları! Size ayıp yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takvâ elbisesi... İşte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah'ın âyetlerindendir. Belki düşünüp öğüt alırlar (diye onları indirdi).

A'râf Suresi; 31. Ayet:  Ey Âdem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yiyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.

A'râf Suresi; 32. Ayet:  De ki: Allah'ın kulları için yarattığı süsü ve temiz rızıkları kim haram kıldı? De ki: Onlar, dünya hayatında, özellikle kıyamet gününde müminlerindir. İşte bilen bir topluluk için âyetleri böyle açıklıyoruz.

Nûr Suresi; 31. Ayet:  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Nûr Suresi; 60. Ayet:  Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Ahzâb Suresi; 59. Ayet:  Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

 • Ameliyattan Korkuyorum, Narkozdan Uyanabilir Miyim ?

Herkes az yada çok genel anestezi ile uyuyup narkoz almaktan korkar. Yakın geçmişte yaşanan bazı olumsuzlukların gölgesi günümüze düşüyor olabilir. Bu gün ileri teknolojik tıbbi cihazlar ve alerji riski minimum ilaç sayesinde anestezi ile aldığınız risk, yolculuk etmek için trafiğe çıktığınızda karşılaşma ihtimaliniz olan tehlikelerden daha fazla değildir. Ayrıca göğüs büyütme yaklaşık 45 dakika kadar çok kısa sürede biten bir ameliyat. Üstelik hayati organlara hiç dokunulmadan yalnızca cilt ve meme dokusu içinde gerçekleşen bir işlemdir. Meme Büyütme riski en düşük estetik ameliyatlar arasındadır.

Memede İz Kalır Mı, Göğsüm Kalan İzler Görünür Mü?

Göğüs büyütme ameliyatlarında iz, en az endişe edilmesi gereken konulardandır. Cilt bütünlüğünü bozan bütün yaralanma ve cerrahi girişimlerde iz kalır. Estetik cerrahide izler en az dikkat çekecek ve fark edilmeyecek yerlerde, doğal vücut kıvrım ve geçiş bölgelerinde kolaylıkla gizlenebilir Göğüs büyütme ameliyatından sonra kalan izler sutyen altındadır. Başlangıçta kırmızı pembe renklidir ve zamanla solup belirsizleşerek 6 ay ile 2 sene içinde zor fark edilir hale gelirler. Ben hastaların çok özel durumları dışında, izin rahat saklanabildiği ve güzel iyileştiği bir yer olan ve tüm dünyanın en çok tercih edilen yöntem olan Meme Altından silikon takıyorum.  Göğüs büyütmede meme başı, koltuk altı yöntemlerinde de izler genelde güzel iyileşir. Bunun tek istisnası kişinin kötü yara iyileşme problemi olması durumudur.  Koltuk altı girişi hariç meme başı ve meme altı izlerini sadece siz veya eşiniz görürsünüz. Özellikle açık tenli kadınlarda iz zamanla neredeyse görünmez hale geliyor.

 • Göğüs Başında Duyu Memede His Kaybı Olur Mu?

Meme Altından silikon takılması durumunda meme ve göğüs başının duyusunu alan sinirler zarar görmeyeceği için his veya duyu kaybı yok denecek kadar azdır. Meme başı çevresinden yapılan silikon yerleştirmelerinde memede his kaybı bazen de göğüs başında duyu kaybı olması daha yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden hastanın çok özel bir durumu yoksa, meme dokusunun ve göğüs sinilerinin neredeyse hiç bozulmadığı yöntem olan meme altı silikon koymayı seçiyorum. 

 • İşim Çok Yoğun Göğüs Büyütmeye Vakit Bulabilir Miyim?

Çalışan kadınların büyük çoğunluğu haklı olarak yıllık izinlerini ameliyat ayırarak geçirmek istemiyorlar ve dinlenerek yeni yıl iş temposuna enerji depolamak istiyorlar. Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız ve işiniz özellikle ellerinizin fiziksel gücünü gerektiren tarzda değilse meme büyütme ameliyatı çok zamanınızı almaz. Ameliyat olduğunuz gün  operasyondan en az 6 ile 8 saat sonra evinize gidebilirsiniz. Mesela haftanın perşembe veya cuma günü ameliyat olup pazartesi işinize dönebilirsiniz.  Ama işinizde kol gücü gerektiren ve ağırlık kaldırmanız durum söz konusu ise o zaman iki üç hafta kadar dinlenmeniz gerekebilir.

 • Çevrenizde Gördüğünüz veya Duyduğunuz Memnun Olmayan Vakalar

KÖTÜDEN ÖRNEK OLMAZ. İyi olmayan olaylar insanlar üzerinde daha çok ve kalıcı etki yapar. Bu yüzden insanlar benzer sorunları yaşamamak için iyiden çok kötü şeylere dikkat ederler.

Göğüs Büyütme Ameliyatları, ESTETİK CERRAHİ nin hasta memnuniyeti en yüksek işlemleri arasında yer alır. Meslek hayatım boyunca yaptığım 700 den fazla Meme Büyütme Ameliyatları arasında başka bir doktora taktırdığı silikondan 15 yıl sonra sıkılan ve çıkartmak isteyen bir bayan hatırlıyorum. Silikon ile meme büyütme sonrası en çok karşılaşılan şikayetler göğüslerin boyutu ve büyüklüğü ile ilgilidir. Biraz daha büyük mü taktırmalıyım acaba? vb. Zaten göğüs büyütme ameliyatı öncesi BİLGİSAYAR ORTAMIN YAPILAN MEME TASARIMLARI ile vücutlarında silikon protezlerin nasıl duracağı görebilirsiniz. Böylece Meme Büyütme Ameliyatı Adayları silikon taktırmadan önce göğüs büyüklüğü hakkında bir ön bilgi ediniyorlar. Bu da onların ameliyat heyecanını azaltıyor.

 • Göğsüme Takılan Silikonlar Belli Olur Mu?

Vücut doğal büyüklüğüne uygun takılan silikonlar ameliyattan sonra dışarıdan bakma ve elle dokunma ile anlaşılmazlar. Silikon protezler meme şekline ve kıvamına uygun formda üretilirler. Dekoltesi açık dar kıyafetler ve mayo giydiğiniz zaman göğüslerinizin dik ve dolgun görünebilir.  Eğer silikon üzerinde yeterli meme dokusu yoksa ve beden altın oran ölçünüzün üstünde çok büyük silikon  protezler taktırmak isterseniz belli olabilir. Zaten bunu isteyen meme büyütme adayları da ilgi çekmek için büyük silikon taktırdıkları için onlar açısından sorun teşkil etmez.

 • En Kaliteli Silikonu Göğsüme En İyi Şekilde Takacak Doktoru Nasıl Bulurum?

Doktorunuz ile görüşürken kullandığı silikon markası ve fiyatını mutlaka sorun. İnternette silikon markası ve doktorunuz hakkında bir ön araştırma yapın. Vücudunuza yerleştirilecek silikonun fiyat yükselir endişe ile en kalite olmasından ödün vermeyin.

EN DOĞRU KARAR SİZİ EN İYİ SONUCA ULAŞTIRIR. Şundan hiç endişe etmeyin; HER DOKTOR HER AMELİYATINDA HER HASTASI İÇİN EN İYİ SONUCU İSTER. Bunun için de elinden geleni yapar. Meme Büyütme adaylarının da kendisi için en iyi sonucu istemesinden daha doğal bir şey olamaz.

En iyi doktoru bulmanın en kolay ve sağlıklı yolu; yakın çevrenizde göğüs büyütme ameliyatı olmuş ve memelerinden memnun biri varsa onun estetik cerrahına başvurmak olacaktır. Eğer bu kadar şanslı değilseniz internette araştırma yapabilirsiniz. Bu bilgi kirliği ortamında aracıların ikinci kazançları sebebiyle kolayca yanılmamak için MEME BÜYÜTME AMELİYATI nızı yapacak ESTETİK CERRAH İLE DİREKT ARACISIZ GÖRÜŞMELİSİNİZ.

Hangi Estetik Cerraha ameliyat olacağınızı seçerken bir kaç doktor ile görüşün. Görüşme sırasında doktorunuzun sizden önce ameliyat olmuş ve göğüslerinin diğer bayan hastalara gösterilmesine izin veren hastalarının meme fotolarını görün. Gerekirse doktorunuzdan sizden çektiği göğüs resimlerinizden Meme Tasarımı Yapmasını isteyin.

Estetik Cerrahınızı seçerken, doktorunuzun yaşına, tecrübesine, yaptığı ameliyat sayısına ve mesleki yeteneğine bakın. Sırf utanıp sıkılarak; DOKTOR KADIN MI ERKEK Mİ diye doktor aramak ve seçim yapmak doğru bir yaklaşım değildir ve hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bir kaç gün bekledikten sonra kafanızdaki bilgiler yerleştiği zaman hakkınızda en hayırlısının olmasını dileyin, seçtiniz doktora güvenin sizin için en iyisini yapmaya çalışacağından emin olun.  Memelere takılan Silikon ile meme büyütme kolay ve hasta memnuniyeti yüksek ameliyatlardır. Estetik Cerrahların büyük çoğunluğu göğüs büyütme ameliyatlarını başarı ile yaparlar.

 • Takılan Silikon Meme Kanseri Yapar Mı?

Memeye takılan silikonların kanser yaptığına dair elimizde kesin bir bilimsel veri şuan yoktur. Ama bu silikonların kanser yaptığı veya yapmadığı anlamına gelmez. Silikonlu kadınların birinde iyi huylu bir tümör saptanmıştır ama bu tümörün silikondan mı yoksa silikon takılmasa da olacak mıydı tartışmalıdır. Meme kanserleri kadınlarda en sık görülen tümörlerdendir. Sigaranın kanser yaptığı kesin olarak ispatlanmıştır ama her sigara içen kanser olmaz. Kanser bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Amerika da bazı kadınlar meme kanseri riskini azaltmak için meme dokularını aldırıp yerine silikon taktırıyorlar bu da ilginç bir yaklaşım pek gerçekçi ve bilimsel görünmüyor.

 • İstediğim Zaman Silikonu Çıkarttırabilir Miyim?

Eğer bir gün takılan silikonlardan sıkılırsanız kolaylık ile çıkarttırabilirsiniz. Bu güne kadar yaptığım 700 den fazla göğüs büyütme ameliyatı hastalarım arasında, başka bir meslektaşıma 15 yıl önce taktırdığı silikonundan sıkılan ve çıkarttırmak isteyen bir hastadan başka kimse görmedim. Silikon ile göğüs büyütme yaptıran kadınların istekleri genelde protezlerini değiştirme ve daha büyük silikon isteme yönünde oluyor.

 • Ameliyattan Uyanabilir Miyim?

İNSAN BİLMEDİĞİ ŞEYLERDEN KORKAR. Ben de genel anestezi almış aynı korkuları yaşamış biri olarak bunu sizin ile yaşayan biri olarak paylaşabilirim. Hayatınızda ilk defa ve belki de bir kez yaşayacağınız bir olayın önemli olması ve belirsizlikler içermesi sizi tedirgin edebilir. Anestezi gece uykusuna benzer. Bu uyuma ilaçlar ile kontrollü bir şekilde yapılır ve istenildiği zaman ilaçlar kesilerek sonlandırılır. Siz uyurken bütün hayati vücut işleviniz bilgisayara bağlı olarak anestezi doktoru ve anestezi teknisyeni tarafından sürekli izlenir. Tansiyonunuz, nabzınız, kan oksijen düzeyiniz, vücut ısınız gibi yaşamsal bulgularınız gözetim altında olur.

Ameliyat bitince sizi uyutan ilaçlar kesilir ve sabah uyandığınız gibi uyanırsınız.Sonra istirahat edeceğiniz odaya alınırısınız. Meme büyütme ameliyatından 2 ile 3 saat sonra kendi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak duruma gelirsiniz. Aynı gün hastaneden tabur olarak evinize gidebilirsiniz.

 • Göğüs Büyütme Ameliyatlarında Eşin Rızası Önemlidir!

Eğer evli iseniz ve meme büyütme düşünüyorsanız mutlaka eşinizin görüşünü sormalı ve rızasını almalısınız. Çünkü göğüsler aynı zamanda kadın cinsel kimliğinin bir parçasıdır ve konuda eşin isteyip istemesi önemlidir. Bazı kocalar göğüs büyütme için eşlerine destek olurken bazıları karşı oluyor. Biz estetik cerrahlara bu konuda düşen görev eşlerin ikisini de aynı anda görüşmeye alarak göğüs büyütme konusunda ikisini de bilgilendirip doğru ve sağlıklı kara vermelerini sağlamak olacaktır.

 • Memelere Takılan Silikonlar Patlar Mı?

Göğüslere takılan silikon protezlerin dışı katı içi jel formdadır. Katı olan dış tabaka çok sağlam ve biz ameliyat sırasında silikonları yerleştirirken sıkıştırıp küçük bir delikten meme altına koyuyoruz ve patlamıyor. Arabaların lastiklerini düşünün, eskiden tekerin içinde şamyel denilen balon gibi simitler vardı. Bunlar 15 ton ağırlığındaki yüklü kamyonu taşıyor ve patlamıyor. Silikonun çevresindeki meme dokusu da aynı teker gibi koruyucu göre üstleniyor.

Göğüslere takılan silikonlar, memelerin istenildiği kadar güçlü bir şekilde elle sıkılmasıyla, üstüne yatmakla, çarpma ve düşme ile patlamaz. Ancak göğüsten bıçaklanma, memelere kurşun saplanması, trafik kazası gibi durumlarda içine delici bir alet saplanması halinde delinir. Böyle durumlarda içindeki silikon jel kıvamında olduğu için akmaz ve dağılmaz. Yeni bir silikon protez ile değiştirilmeleri gerekir.

 • Takılan Silikon Meme Başı Ucundan Çıkar Mı?

Göğüs büyütmede kullanılan silikonlar akışkan ve eriyen bir maddeden oluşmaz. Bundan dolayı emzirme sırasında veya kendiliğinden meme ucundan çıkması ve akması söz konusu değildir.

 • Kortizon Kullanırken Meme Büyütme Olabilir Miyim?

Eğer herhangi bir hastalık nedeniyle kortizon içeren ilaçları devamlı kullanmanız gerekiyorsa enfeksiyon riskini artıracağı ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceği için göğü büyütme ameliyatı olmanızı tavsiye etmem. Eğer size kortizonu veren doktorunuz ilacı bir dönem kesmenizde bir sakınca olmadığı yönünde olur verirse 3 aylık bir aranın ardından silikon ile meme büyütme yaptırabilirsiniz.

 • Göğüs Büyütme Ameliyatı Sırasında ve Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Kan verme işleminde olduğu gibi hastaneye yattığınız zaman kolunuzdan veya elinizden bir damar yolu açılır. Damar yolu açarken 3 ile 5 saniye kadar hafif bir ağrı olabilir. Meme büyütme işlemi sırasında genel anestezi ile uyutulduğunuz için ağrı duymazsınız. Siz uyurken ameliyat sonrası konforu için etkisi 6 ile 8 saat kadar sürebilen lokal anestezi ilaçları yapıyoruz meme dokusunun içine. Bu da ameliyattan sonra yaklaşık 8 saat çok rahat olacağınız anlamına geliyor. Kolunuzdaki damar yolundan da ağrı kesici ilaçlar ile destekleniyorsunuz.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası ağrıdan çok memelerinizde bir gerginlik, bir dolgunluk hissi olması normaldir. Meme cildini silikon alttan bası ile gerdiği için göğüs gevşeyip meme derisi silikona uyum sağlayana kadar bu durum bir kaç gün devam eder. Ayrıca göğüs ameliyatı sonrası memelerde şişlik ve ödem olması normaldir. Doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak kullanırsanız, size önerilen tavsiyelere uyarsanız ağrınız azalacaktır. Göğüslenirinizi ıslatmadan memelerinize SOĞUK HİDROTERAPİ uygulayabilirsiniz. Soğuk uygulama göğüslerinizin şişmesini ve dolayısı ile ağrınızı ve azaltacaktır.

Silikon Takılarak göğüslerin büyütülmesi işleminden sonra 1. ve 2. günde kişilere farklılık gösteren biraz ağrınızın olmasını beklemelisiniz. Ağrı kesiciler ağrıyı hafifletip katlanabilir seviyeye çekerler. Tamamen ortadan kaldırmazlar. Biri size Göğüs büyütmeden sonra HİÇ AĞRINIZ OLMAYCAK diyorsa ya meme büyütme olmamıştır yada ağrı nedir biliyordur. Meme büyütme ağrı hissi 3. günden itibaren azarak diner.

SİLİKONSUZ GÖĞÜS BÜYÜTME YÖNTEMLERİ

Memeleri Büyütmek için silikon taktırmak haricinde uygulanan bir kaç göğüs büyütme yöntemi daha vardır. Bunlar aşağıdadır:

Yağ Enjeksiyonu İle Meme Büyütme

A) Kişinin Kendi Yağları ile Hazırlanan Yağ Enjeksiyonu ile Göğüs Büyütme Yöntemi: Meme Büyütme adayının kendi vücudundan alınan yağlar özel bir işlemden geçirilerek hazırlanır. Bu yağların meme dokusunun uygun yerlerine enjeksiyonu ile göğüs büyütme yapılabilir. : Hastanın kendi vücudundan alınan yağlar göğüslerdeki uygun noktalara enjekte edilir. Bu şekilde belli bir oranda büyüme elde edilir. Bu operasyon bazen kalcı bazen geçici sonuçlar verir. Bu durum enjekte edilen yağların karakterine göre değişmektedir.Yağ dolgusu ve enjeksiyonu ile göğüs büyütme yapan ve bu yöntemi kullanan plastik cerrahlar vardır.

YAĞ ENJEKSİYONUNU İLE DOLGU en çok YÜZDE yağ olup da eriyen bölgelerinde YAĞ İLE IŞIK DOLGUSU olarak kullanılıyor. Normal doğal halinde yağ dokusu içeren bölgelerde çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Benim kişisel tecrübem yağ dolgusunun vücudun diğer bölgelerinde yüz kadar ekili olmadığı yönünde.

Benim kişisel tecrübem YAĞ ENJEKSİYONU İLE GÖĞÜS BÜYÜTME Yönteminin SİLİKON TAKILARAK YAPILAN MEME BÜYÜTME kadar başarılı olmadığı yönündedir. Ayrıca aşağıdaki eksiklikleri

 • vücudun kilo alıp vermesinden etkilenmesi,
 • geçici bir işlem olması ve  1-2 yılda bir tekrarlama gerekmesi,
 • büyük meme isteyenlerin ihtiyacına tam cevap verememesi,gibi olumsuzlukları yağ dolgu enjeksiyonu ile göğüs büyütmeyi işlemini hastalarıma tavsiye etmemi sınırlıyor.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütmeyi aşağıdaki durumlarda önerdiğim oluyor:

 • orta büyüklükte memesi olup da biraz daha dolgunlaştırmak isteyenlere,
 • göğüsler arasında eşitsizlik, büyüklük, boyut farkı yani asimetrisi olanlara yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulanması silikona göre daha kolay eşitleme sağlayabilir.  

Dolgu Maddeleri ile Göğüs Büyütme

B) Dolgu maddeleri kullanarak göğüs büyütme: Bazı hazır dolgu maddeleri ile göğüs büyütme yapan doktorlar vardır. Bu tür hazır dolgu maddeleri kullanılarak yapılan göğüs büyütme yöntemleri yasaklanmış değildir. Yaptıran bir çok da bayan vardır.

Yağ enjeksiyonu dahil göğüs içine başka bu tür maddelerin konulması meme dokusuna zarar verebilir. Hatta süt kanalları enjeksiyon yapılırken kanüllerden tarafından hasar görebilir. Gelişebilecek enfeksiyonlar göğüs dokusunu bozabilir. Bu tür enjeksiyonlar meme tümörlerinin ve hastalıklarının takibini güçleştirebilir ve yanıltıcı tetkik sonuçlarına sebep olabilir.

Silikon ile meme büyütme, yağ enjeksiyonu ve dolgu maddeleri ile yapılan göğüs büyütmeden farklıdır. Silikon protezler memelerin içine değil meme dokusunun altına hatta çoğu zaman meme altında bulunan kasların altına yerleştiriyoruz. Meme dokusu, süt kanalları ve memeler hiç zarar görmüyor.

Silikonların etrafını zamanla bir kapsül sarıyor ve silikonun normal meme dokusu ile temasını kesiyor.  Bu da memenin kontrol amaçlı görüntülemelerinde silikonlar ayrı bir yerde olduğu için yanıltıcı sonuçlara sebep olmuyor.

Ayrıca Göğüs Büyütme için uygulanan DOLGU MADDELERİ İLE MEME BÜYÜTME KISA SÜRELİ ETKİ GÖSTERİR ve bir süre sonra erirler ve tekrarlamak gerekir. Oysa SİLİKON İLE MEME BÜYÜTME ÖMÜRLÜKTÜR.

FİYAT olarak değerlendirilecek olursak; Gerek Dolgu Maddeleri gerek Yağ Enjeksiyonları silikondan UCUZ DEĞİLDİR. Tekrarlanan Enjeksiyonlar sebebiyle hem yağ hem de dolgu maddeleri için ödenen ücretler bir süre sonra silikondan DAHA PAHALI hale dönerler.

Göğüs  Büyütme ve Meme Silikonları Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Ne Marka Silikon Taktırmalı, En Uygun ve En Kaliteli Silikon Hangisidir?

Ülkemizde ve dünyada silikon meme protezi üreten bir çok  üreticisi firma bulunuyor. Bu markalardan  denetleyici kurum olan  FDA (Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur.)  Onayı Almış Silikon Markalarını güvenilir buluyorum. Her markanın kendine göre özellikleri var. Kimi daha yumuşak, kimisi daha sert.

Hastaların genelde meme protezleri konusunda çok bilgisi olmuyor. Onları göğüs büyütme ameliyatlarını yapacak estetik cerrahları beklentilerine göre bilgilendirip yönlendiriyor. Benim hastalarıma bu konudaki önerim bin lira ucuz olacak diye 15 ile 20 yıl kadar vücutlarında taşıyacakları silikonların kaliteli olmasından taviz vermemeleri yönünde oluyor. Göğüs büyütme düşünen meme estetiği adayı hastalarıma çok özel bir istekleri yoksa yaklaşık 20 yıldır güvenerek kullandığım ve bir kaç istisna dışında 700 den fazla meme büyütme yaptığım hastalarımda kullandığım silikon markasını öneriyorum. Zaten onlarda protez seçimi çoğu zaman doktorlarına bırakıyor çünkü hekimlerinin kendileri için en iyi silikon markasını seçeceğini biliyorlar. Göğüslerin büyütülmesi için kullandığım protezlerin hemen hepsinde 20 yıldır güvenerek kullandığım ve en kaliteli meme protezlerinden olduğuna inandığım  bir silikon markasından yana oluyor.

Hastamla konuşarak onun isteklerine, beklentilerine uygun silikon markasını belirliyorum.

 • Hangi Silikon Şekli Sizin Göğüslerinizde En Güzel Görünür? Yuvarlak Mı, Damla Mı?

Anatomik olan damla veya Simetrik olan yuvarlak silikon şeklinin seçiminde hastanın istekleri doğrultusunda, doktor meme büyütme adayının beklentilerini en iyi ve en uygun biçimde karşılayacak silikon şeklini belirliyor. Damal ve Simetrik Silikonların ameliyat sonrası nasıl görüneceği, göğüs büyütme tasarımı ile gerekirse meme estetiği adayını sanal olarak bilgilendirmek mümkün oluyor.

Bazı göğüs büyütme adayları, internetten edindikleri yarım ve eksik bilgiler ile kendi vücut ve göğüs yapısıyla uygun ve güzel olmayacak istekler ile bize geliyorlar. Bu durumda meme büyütme adayının estetik cerrahı tarafından doğru ve sağlıklı şekilde bilgilendirilip yönlendirilmesi gerekiyor.  Mesleki tecrübelerim bir kaç yıl sonra simetrik yuvarlak silikonların göğüslerde anatomik damla formunda göründüğü DAMLA MI?; YUVARLAK MI? silikon taktırmalıyım ikileminin çok da anlamlı ve önemli olmadığı yönündedir. Göğüs büyütme adaylarının çok özel bir durumu olmadığı ve protez seçimini bana bıraktıkları zaman doğal ve çekici görünme istemelerine göre onların beklentisi ile en iyi şekilde örtüşecek protez seçimine ben yapıyorum. Şundan hiç endişe etmeyin göğüslerinizin güzel olması sizin kadar doktorunuz da mutlu edecektir. Bunu en iyi şekilde yapmak da doktorun arzusu ve görevidir.

 • Silikon Taktırma İşlemi Dışında Göğüs Büyütme Yöntemi Var Mıdır?

İnternette bir araştırma yapılırsa; gögüs büyütme masaj, gögüs büyütme yöntemleri bitkisel, gögüs büyütme ilaçları, gögüs büyütme masajları resimli, gögüs büyütme bitkisel çözüm, gögüs büyütme kremleri, gögüs büyütme yöntemleri erkek, dogal yollarla gögüs büyütme yöntemleri kitabı şeklinde bir çok arama yapıldığını görürüsünüz. Bunun dışında sporla,  bir takım yiyecek ve içeceklerle, yağ enjeksiyonu ile, dolgu malzemeleri ile, çörek otu yağıyla, dua ile, bir takım telkinlerle, müzikle, şerbetçi otu ile, ada çayı ile meme büyütme sağlandığını iddia edenler olduğunu görürüsünüz. Daha iyi bir araştırma yaparsanız bu yöntemleri deneyip başarısız olmuş, parası boşa gitmiş, hatta tıp dışı bu uygulamalardan zarar görmüş mutsuz anılarla dolu bir çok insan hikayesi bulabilirsiniz.

Göğüs Büyütme için EN İYİ, EN GARANTİLİ ve EN SAĞLIKLI yöntem Silikon Protez ile MEME BÜYÜTME yaptırmaktır.  Bazı doktorlar dolgu malzemesi veya yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapıyorlar. Benim de seçilmiş bazı vakalarda yağ enjeksiyonu ile meme dolgusu yaptığım oluyor. Orta büyüklükte meme hacmine sahip olup da biraz daha büyütmek isteyenlerde ve meme boyutlarında arasındaki farlılıktan kaynaklanan asimetrileri düzeltmede kişinin kendi yağından meme dolgu uygulaması yaptığım haslarım var. Bunun dışında meme dokusunun içine yabancı madde verilmesine karşıyım. Silikon protezler de yabancı madde olmasına karşın meme dokusu ile teması minimaldir veya yoktur.

DOLGU MADDELERİ ve Yağ enjeksiyonu ileD meme dolgusu yapmanın etkileri genelde geçici oluyor. Dolgu maddelerini ile yapılan göğüs dolgularını 1 ile 2 yılda bir;  yağ enjeksiyonu  yapılan dolgu işlemini de 2  ile 3 yılda bir tekrarlamak gerekiyor. Estetik meme göğüs büyütme yöntemleri arasında en kalıcı ve güzel yöntem silikon taktırmak ve hayat boyu kullanmaktır.

 • Ailesinde Meme Kanseri Olanların Memelerinin İçinin Boşaltarak Silikon Taktırmaları Doğru Mu?

Tıp Dünyasında ailesinde meme kanseri olanların göğüslerinin içinin boşaltılarak meme dokusu yerine silikon takılması hakkında fikir ayrılıkları ve araştırmalar hala sürüyor.

Meme kanserinde aile hikayesi önemlidir.  Genetik bağı olan birinci derece akrabalarında meme kanseri olanlar, göğüs kanserleri oluşması bakımından yüksek risk altındadırlar. Fakat meme kanseri olan kadınların %85' inin ailesinde meme kanser hikayesi yoktur. Yani ailenizden birinde meme kanseri varsa sizin de bütün hayatınız boyunca meme kanseri olma ihtimaliz yaklaşık % 15 kadardır.

Bu bilgiler ışığın kararı doktor değil, öncelikle meme kanseri riski bulunan hasta evli ise eşi ile görüşerek vermelidir. Burada doktorun görevi göğüs kanser riski taşıyan kadını ve ailesini gerçekçi ve samimi olarak bilgilendirmek olmalı ve kararı kadın ve ailesine bırakmalıdır.

 • Doğumdan Yaptıktan Sonra İçi Boşalan ve Sarkan Memeler Silikon Takmakla Düzelir Mi?

Doğum yaptıktan sonra ve emzirme tamamlanınca bazı kadınların meme dokusu erir ve içi boşalır. İçi boşalan ve eriyen göğüsler boş bir deri torbası gibi sarkar. Bu durum, Allah'ın kadınlıktan anneliğe yükselen bayanlara en güzel hediyesi olan çocuk sevincine bir miktar gölge düşürüp gönül kırgınlığı yaşamalarına sebep olabilir.

Doğum sonrası eriyen meme dokusu sonucu sarkan göğüsler, eğer meme başı göğüs altı çizgisi aşağısına geçmemiş ise silikon takılarak kolayca düzeltilebilir. Takılan silikon protezler memelerin içini doldurarak göğüsleri eski dolgunluğuna ve sıkılığına kavuşturuyor ve meme cildinin de daha gergin ve düzgün görünmesini sağlıyor.

Doğumdan sonra göğüslerdeki sarkma fazla ise yani meme başı göğüs altı çukurunun altına sarkmış ise o zaman silikon takılırken meme dikleştirme denen göğüs toparlama ameliyatı  işleme eklenmelidir. Silikonlar ile göğüs büyütme ameliyatını meme dikleştirme eklenirse işlem süresi 45 dakikadan 2 ile 3 saate çıkıyor. Göğüs toparlama ameliyatlarındaki izler yalnız meme büyütmede olan izlerden biraz daha fazla oluyor. Çoğu zaman meme dikleştirme ameliyatlarında, meme başı çevresinden göğüs altı oluğuna doğru uzanan dik bir iz oluyor. Silikonlu göğüs toparlama ameliyatlarında meme altı izi bazen yanlara doğru uzatılıyor. Silikon takılarak yapılan meme toparlama ameliyatları ile gögüsler eski boyut ve hacminin yanında eski sıkılığına da kavuşmuş oluyor.

 • Memeler Arasındaki Farklar Silikon Takılarak Düzeltilebilir Mi?

Meme asimetrisi dediğimiz iki göğüs arasında farklar kadınların büyük çoğunluğunda vardır ve genelde sol meme sağdan biraz daha büyüktür. Memelerin biri büyük biri küçük, biri normal biri büyük yada biri normal biri küçük olabilir. Göğüsler arasındaki bu asimetri çok dikkat çekici ve rahatsız edici boyutta değilse müdahale etmek gerekmez. Memeler arasındaki hafif büyüklük farkları farklı boylarda silikonlar kullanılarak düzeltilebilir veya azaltılabilir. Göğüs boyutları arasında belirgin farklar varsa çoğu zaman MEME EŞİTLEME AMELİYATINA göğüs toparlama eklemek gerekir. TEK TARAF LI MEME SİLİKONU TAKILIRSA göğüslerde kıvam farkı oluyor bu yüzden ben ÇİFT TARAFLI MEME SİLİKONU TAKMAYI Tercih Ediyorum.

 • Keçi Yada Köpek Memesi Gibi Göğüsler Nasıl Düzelir?

Tüp meme de denen durumda meme dokusu meme başından öne doğru fıtıklaşmış bir hal alır ve keçi yada köpek memesine benzer bir görünüm verir. Değişik türleri vardır. Tedavisi ise göğüsteki sorunun durumuna göre bazen meme büyütme, bazen meme küçültme, bazen de meme toparlama ile yapılır. Tüp meme tedavisi sıklıkla kombine ameliyat gerektirir.

 • Göğüs Büyütme Ameliyatı İle Sünger ve Silikon Dolgu Destekli Sütyenlerden Kurtulabilir Miyim ?

Meme büyüme ameliyatları estetik plastik cerrahinin hasta memnuniyeti en yüksek işlemleri arasındadır. Silikon ile meme büyütme ameliyatları size kadınsı hissetme duygusunu, özgüveninizi dahası özgürlüğünüzü geri verir. Evet Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası SİLİKON DOLGU DESTEKLİ ve SÜNGER DOLGULU SÜTYENLERİ çıkartıp atarak özgürlüğün tadını çıkarabilir; AYNALARIN KARŞISINDA  HARİKA GÖĞÜSLERİNİZİ İZLEMEKTEN KENDİNİZİ ALAMAZSINIZ.

Meme Kanserleri Olma Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

 • Kadın Olmak

Kadınlarda en sık görülen kanserlerden olan meme kanseri oluşum riskini kadın olmak artırır. Meme kanseri olan her 100 kadına karşılık yalnız 1 erkekte de meme kanseri görülmektedir.

 • Uzun Ömür ve İleri Yaş

Kadınlar yaşlandıkça göğüs kanseri olma riski artar. Doksan yaşına kadar yaşarsanız  bütün hayatınız boyunca meme kanserine yakalanma riskiniz yaklaşık 'tür. Bu durum bir başka ifade ile 90 yıllık bir yaşam süresinde yaklaşık yedi kadından birinde meme kanseri görülmesi anlamına gelir.

 • Genetik Faktörler

Günümüze kadar kalıtıma bağlı meme kanserleri iki gen ile ilişkilendirilmiştir:

 1. BRCA1: Meme kanseri geni 1 anlamına gelir
 2. BRCA2:  Meme kanseri geni 2 anlamına gelir

Bu genlerin görevi meme hücrelerinin normal olarak gelişmelerini sağlamak ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektir. Ancak bu genlerde bozukluk veya mutasyonlar olursa meme kanseri riskinde artış meydana gelir. Anormal BRCA1 ve BRCA2 genleri tüm meme kanserlerinin yaklaşık 'undan sorumludur.

Anormal BRCA1 veya BRCA2 geni taşıyan meme kanserli hastaların aile öykülerinde meme kanseri, yumurtalık kanseri veya her ikisi yer alır. Ancak, meme kanserli kadınların çoğunun aile öyküsünde meme kanserinin bulunmadığının da unutulmaması gerekir. BRCA1 ve BRCA2'nin tanımlanmasıyla meme kanseri tarama ve tedavisinde yeni teknikler geliştirilmiş ve hastalık riski azaltılmıştır.

 • Çevresel Faktörler ve Meme Kanseri Riski

Meme kanseri ve daha birçok hastalık riskini etkileyebilen birçok faktör bulunmaktadır: ne yediğiniz, yaptığınız egzersiz miktarı, sigara içip içmemeniz, çevrenizdeki kimyasallar ve daha niceleri. Ancak, belirli yiyecek veya kimyasalların yüksek veya düşük meme kanseri riskiyle kesin olarak ilişkili olduğunu söylemek zordur. Araştırıcılar halen, belirli yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin meme kanseri riskini nasıl etkilediği konusunda mümkün olabildiğince bilgi elde etmek için yoğun olarak çalışmaktadırlar.

Deodorant/ter önleyiciler ve meme kanseri riski (2) Deodorant/ter önleyiciler meme kanseri riskini arttırmaz. Saç boyası ve meme kanseri riski (3) Araştırma sonuçlarına göre saç boyası ile meme kanseri riski arasında bir ilişki yoktur. Doğum kontrol hapları ve meme kanseri riski (4) Doğum kontrol hapları ile meme kanseri riski arasında ilişki yoktur.

 • Erken Adet ve Geç Menopoz

12 yaşından önce adet başlangıcı ve 50 yaşından sonra menopoz meme kanseri riskini arttırır.

 • Doymuş Yağ Oranı Yüksek Beslenme

Yağların cinsleri önemlidir. Kanola yağı ve zeytin yağı gibi tek bağlı doymamış yağlar meme kanseri riskini artırmazken mısırözü yağı ve et gibi besinler riski artırır.

 • Meme Kanserinde Aile Hikayesi

Ailesinde meme kanseri olanlar hastalığın oluşması bakımından yüksek risk altındalar. Bununla birlikte meme kanseri olan kadınların %85' inin aile hikayesinde meme kanseri yoktur.

AİLE HİKAYESİ sadece ANNE, KIZ ve KIZ KARDEŞ gibi yakın akrabaları kapsar. Eğer aile bireylerinden menopoza girmiş, 50 ve daha üstü yaşta meme kanseri teşhisi konmuş olan biri varsa hayat boyu risk sadece %5 artar. Aile bireylerinden menopoz olmamış olanın riski ,6' dır. Eğer yakın aile bireylerinden menopoz öncesi ve iki taraflı meme kanseri olan varsa, hayat boyu risk %50'dir.

Belirgin bir şekilde pozitif aile geçmişi olan ve menopoz öncesi meme kanseri olan kadınlar, mamografi çektirmeye aile bireylerinin teşhis yaşından 10 yıl önce başlamalılar. BRCA-1 ve BRCA-2 gen testleri yüksek riskteki hastaları belirleyebilir. Bu sadece meme kanseri için değil epitelyal tümörler ile yumurtalık ve kolon kanserleri için de geçerlidir.

 • Geç Yada Hiç Doğum Yapmamış Olmak

35 yaşına kadar hamilelik bir şekilde koruyucudur. Rahibelerin yüksek meme kanseri riski vardır.

 • Orta Derecede Alkol Alımı

Günde 2 kadehten fazla alkol kullanımı sadece genel sağlık içinde zararlıdır.

 • Östrojen Tedavisi

Çoğu çalışma 10 yıldan fazla östrojen alımının meme kanseri gelişiminde ufak bir risk artışına sebep olduğunu göstermektedir. Fakat bu çalışmalar östrojen alımının aynı zamanda osteoporoz, kalp hastalığı, Alzheimer ve kolon kanseri riskinin azalmasına sebep olduğunu vurgulamaktadır.

 • Geçmiş Meme Kanseri Hikayesi

Önceden meme kanseri olmuş hastaların diğer memelerinde kanser gelişme riski yüksektir. Bu risk yılda %1 ya da yaşam boyu oranındadır. Meme kanseri teşhisinden sonra klinik izlemenin sebebi, sadece hastalığın yeniden oluşmasını değil aynı zamanda diğer memede ortaya çıkabilecek kanseri erkenden teşhis etmektir.

 • Hodgkin Hastalığı İçin Işın Tedavisi

Göğsüne ışın tedavisi uygulanan hastalar yaklaşık 10 yıl sonra yüksek meme kanseri riskine sahip olur, bu gruptaki hastalar erken teşhise önem verilmelidirler.

 • Orta Derecede Obezite

Obezite kelimesinin Türkçe karşılığı şişmanlıktır ve meme kanseri ilişkisi karışık olmakla birlikte yüksek riskle ilişkilidir.

Göğüs Büyütme Fiyatları Ne Kadardır?

Göğüs (meme) büyütme fiyatları ile ilgili her gün internette; meme büyütme fiyatları, göğüs büyüttürme ameliyatı fiyatları, meme büyütme fiyatı, göğüs büyüttürme fiyatları ne kadardır, estetik meme büyütme ameliyatı ücretleri, meme estetiği fiyatı, göğüs ameliyatı ücretleri, ikinci meme estetiği fiyatları, ikinci meme ameliyatı fiyatları, ikinci göğüs düzeltme ameliyatı ücretleri, meme estetiği ne kadar, meme ameliyatı kaç para, göğüs ameliyatı ne kadar tutar, meme ameliyatı kaça yapılır, en iyi göğüs estetiği fiyatları, en uygun meme estetiği ameliyatı fiyatları, göğüs büyütme ne kadar, meme estetiği ücreti içeren fiyat kampanyaları, mevsimsel ücret içeren meme estetiği indirimleri, yıllara göre göğüs estetiği fiyatları, hastaneler meme estetiği fiyatları, doktor göğüs estetiği fiyatları, İstanbul'da meme estetiği fiyatları, estetik meme fiyatları, göğüs estetikleri fiyatı, meme ameliyatı fiyatı şeklinde binlerce arama yapılmaktadır. 

Meme büyütme fiyatları, göğüs büyütmeyi yapan doktora, ameliyatın yapıldığı hastaneye, meme büyütmenin yapıldığı şehre, göğüs büyümede kullanılan silikonların kalitesine, ameliyat sonrası takılan medikal sütyenin kalitesine göre farklılık gösterebilir. Estetik ameliyatları maddi yönden değerlendirmek zordur. Çünkü bunlar doktorlara göre değişen, özel bilgi ve beceri gerektiren sanatsal işlemlerdir. Ameliyat olan insan da benzersiz ve eşsiz bir varlıktır. Buradan çıkan sonuç şudur, aynı kişiyi farklı doktorlar ameliyat ettiği zaman sonuçlar farklı olacağı gibi aynı doktorun farklı hastalarının da sonuçları farklı olur.

İstanbulda şu temel hesaplama size göğüs büyütme fiyatının ne kadar olacağı hakkında yaklaşık bir fikir verebilir. Meme büyütme için kullanılan silikon fiyatları dolara endekslidir ve kur dalgalanmaları göğüs silikon fiyatı üzerine etki eder. Meme silikon ücretleri kullanılan markanın kalitesine göre yaklaşık bin liradan üç bin liraya kadar çıkabilir.  Hastane masrafları da bin beş yüz liradan dört bin liraya kadar değişebilir. Doktorun ofis giderleri ve el emeğini üstüne eklerseniz yaklaşık bir silikon ile göğüs büyütme fiyatı fikri edinmiş olursunuz.

Göğüs büyütme fiyatları, yapılacak meme büyütme türüne göre de farklılıklar gösterir. Örneğin yalnız 45 dakikada biten meme büyütme fiyatı ile iki 3 saat kadar sürebilen göğüs toparlama ile birilikte meme büyütme ücreti farklı olacaktır.

Göğüs büyütme fiyatı konusunda en iyi ücret bilgisi meme büyütme adayı muayene ederek verilebilir. Meme büyütme ücreti hakkında sizi ameliyat edecek estetik cerrahınız; göğüslerinize yerleştirmeyi düşündüğü silikonun markası, kalitesi ve fiyatı hakkında detaylıca bilgilendirecektir. Ayrıca ameliyat olacağınız hastane ve masrafları, meme büyütme ameliyatı sonrası kullanmanız gereken sütyenin fiyatı ve göğüs büyütme ücretine dahil olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Meme Büyütme Ameliyat Fiyatı konusunda en uygun ücret bilgisini göğüs büyütme işleminizi yapacak estetik cerrahınız sizi muayene ederek verebilir. Doktorunuza göğüs büyütme görüşmeniz sırasında;  muayene ücreti var mı?, ameliyat sonrası kontroller ücretli mi? vb. aklınıza gelen her şeyi SIKILMADAN net ve açıkça anlayacak şekilde sormalısınız. Şunu bilmeniz; "DOKTORLAR SİZİ YARGILAMAZ VE SUÇLAMAZLAR; OLDUĞUNUZ GİBİ KABUL EDERLER" belki bu konuda işiniz kolaylaştırır. Eğer sizi tam bilgilendirip aydınlatırsa karar vermenizi kolaylaştırır ve sizi mutlu etmekten sizin kadar kendi de mutlu olur.

Kararınızın hayatınıza mutluluklar içinde güzellikler katması ve hakkınızda hayırlı olması dileğiyle...

 Op. Dr. İSMAİL BAYRAM